1. září začíná reforma na středních školách

Národní ústav odborného vzděláváníOd začátku školního roku zahájí přibližně polovina středních odborných škol a všechna gymnázia výuku podle nových vzdělávacích programů. Ostatní střední školy se k nim přidají během příštích dvou let. V novém pojetí už není nutné dodržovat centrální osnovy a školy mají větší prostor k tomu, aby se vyprofilovaly, přizpůsobily se potřebám zaměstnavatelů a více využívaly zajímavější způsob výuky. Namísto encyklopedických vědomostí se mají orientovat na tzv. klíčové kompetence žáků, tedy schopnost řešit problémy, spolupracovat, nést zodpovědnost, na komunikaci v češtině i v cizím jazyce, práci s počítačem či chuť dále se učit.

Pro školy znamená toto nové pojetí sice mnoho práce navíc, přitom jde o činnosti, které se i sami učitelé museli napřed naučit, ale na druhou stranu není zanedbatelné, že se pedagogové stávají spolutvůrci vzdělávacích záměrů své školy a tím jsou také více zainteresováni na její úspěšnosti.

Žákům by reforma měla přinést zajímavější vyučování, v němž už by neměli jen pasivně poslouchat výklad a pak z něj být vyzkoušeni, ale měli by mít víc prostoru pro vlastní aktivitu a vyjádření názoru. „Když dáme žákům možnost, aby řešili problémy ve skupinkách společně, tak to vzbudí jejich zájem a zapojují se i ti slabší, protože se nestydí. Objeví v sobě schopnosti, o nichž ani nevěděli," říká Hana Křístková ze Střední odborné školy obchodní v Brně. Vymysleli si tu například projekt, při němž se celá škola věnuje zdravému stylu života. Prolíná všemi obory a předměty, žáci si hledají informace, chodí na přednášky do fakultní nemocnice připravují prezentace, např. o bulimii a anorexii, v matematice třeba měří BMI.

Jak reforma postupuje

1. Rámcové vzdělávací programy pro střední odborné školy se připravují v Národním ústavu odborného vzdělávání, pro gymnázia ve Výzkumném ústavu pedagogickém.

2. Ministerstvo školství již vydalo 227 rámcových vzdělávacích programů, další se ještě připravují a budou vydány v příštím roce.

3. Od schválení mají školy dva roky na to, aby si podle nich vytvořily své vlastní vzdělávací programy.
4. Gymnázia a asi polovina středních odborných škol začne 1. 9. 2009 podle nich vyučovat v prvních ročnících.

5. Každý další rok se vzdělávací program posune o ročník výš, po čtyřech letech se tak podle vzdělávacích programů bude učit celá škola.

6. Od roku 2012 budou již všechny školy učit podle školních vzdělávacích programů.

 

Na dotazy Vám odpoví a zajistí kontakty na pilotní či jiné střední školy:

 RNDr. Miroslav Procházka, ředitel NÚOV

e-mail: miroslav.prochazka@nuov.cz

PhDr. Jana Kašparová, vedoucí oddělení NÚOV

e-maill: jana.kasparova@nuov.cz

Zoja Franklová, tisková mluvčí NÚOV

e-mail: zoja.franklova@nuov.cz, telefon: 274 022 112

mobil: 724 652 240

 

Národní ústav odborného vzdělávání

Weilova 1271/6

Praha 10 - Hostivař

Tel.: 274 022 111

Převzato z: TZ Národního ústavu odborného vzdělávání.

 
V plném znění dostupné na: www.nuov.cz/reforma-na-skolach

 

 

 

 

 

 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5