10 tipů, na co nezapomenout před odjezdem na zahraniční studijní pobyt

Odjíždíte do zahraničí na studijní pobyt? Tady je několik rad, na co byste rozhodně neměli před odjezdem zapomenout.

  • Založte si v ČR bankovní účet v příslušné měně (euro, dolar, libra, atd). Případně se ujistěte, že svou kartou můžete vybírat ze zahraničních bankomatů (samozřejmě v zahraniční měně). 
  • Zařiďte si cestovní zdravotní připojištění.
  • Zjistěte si, zda se ve vaší cílové zemi používá stejný typ elektrických zásuvek, popř. jestli je v nich stejné napětí. Pokud ne, kupte si adaptér.
  • Popřemýšlejte nad tím, co všechno si s sebou chcete vzít. Pokud letíte letadlem, musíte počítat s velikostním a váhovým limitem pro zavazadla.
  • Zjistěte si nabídku telefonních operátorů ve vaší cílové zemi, používat českou SIM kartu v zahraničí delší dobu není příliš výhodné. Pokud budete studovat v jiné zemi Evropské unie, netýká se vás to. Od roku 2017 v EU voláte, píšete a datujete za stejné ceny jako v Česku.
  • Zabookujte si letenku nebo jízdenku s dostatečným předstihem (např. kvůli striktně stanoveným termínům nástupu na kolej).
  • Nezapomeňte si vzít všechny potřebné dokumenty, které po vás zahraniční škola bude vyžadovat (certifikát o jazykové způsobilosti, learning agreement, výpis známek, a podobně).
  • Přibalte si několik kusů pasových fotografií (kvůli průkazům, které si budete muset v zahraničí zařídit, např. tramvajenka, průkaz do knihovny...).
  • Vezměte si s sebou některé základní léky (např. Ibuprofen, antidiarhoika, atd.) nebo dostatečné množství těch, které pravidelně používáte.
  • Do začátků se Vám může hodit turistický průvodce daného města či oblasti nebo alespoň mapa.

Jak s penězi?

Propočítejte si, kolik peněz na měsíc nezbytně potřebujete a kolik by se vám hodilo navíc, abyste mohli jet na výlet, zajít na pivo nebo na kafe. Železnou zásobu na vašem bankovním účtu přeci nepotřebujete vyčerpat hned první měsíc.

Kde vůbec peníze sehnat? Kdo čerpá finanční podporu ze stipendijních programů jako Erasmus+, CEEPUS či různých bilaterálních dohod, je částečně za vodou – hlady neumře. Ani tak ale nespoléhejte na to, že vám stipendium pokryje veškeré náklady s pobytem spojené a neváhejte si pořídit větší finanční rezervu – vyjít s penězi ze stipendia se naučíte třeba až v průběhu pobytu.

Pokud jste se rozhodli pro celé bakalářské či magisterské studium v zahraničí, finance si musíte sehnat sami a v tomto případě vám přeji hodně štěstí – stipendijních programů, které vám pokryjí celou dobu studia v zahraničí je totiž poskrovnu a podporují téměř výhradně studenty s nadprůměrným nadáním, sociálně znevýhodněné či hendikepované. Pak už průměrnému studentovi nezbývá než si vyhrnout rukávy a pustit se do práce. I absolvent může najít dobře placený job, kde si výměnou za rok poctivé práce na plný úvazek alespoň na dva semestry našetří. Důležité je neohrnovat nos nad pracovními příležitostmi a každý den si uvědomovat, proč do té práce vůbec chodíte

Pojištění

Hned v počátku si musíte ujasnit, zdali budete v zahraničí déle než 6 měsíců v kuse či zda se budete domů pravidelně vracet. V prvním případě máte možnost odhlásit se ze zdravotní pojišťovny v ČR a přihlásit se v cizí zemi. Ohledně přesných návodů a doporučení existuje spousta komunitních stránek, kde si lidé mezi sebou sdílejí zkušenosti a rady pro zařízení pojištění v dané zemi.

Co dělat, pokud se budete do ČR pravidelně vracet? Studenti tuzemských vysokých škol, kteří vyjíždějí v rámci semestrálních pobytů, potřebují pouze cestovní pojištění. Zákonné zdravotní pojištění je za ně hrazeno, jako kdyby studovali v ČR. Pokud se chystáte na celé bakalářské či magisterské studium do zahraničí a budete studentem ne české, ale zahraniční vysoké školy, nemusíte se děsit vyšších nákladů. 

Pro všechny platí doporučení o cestovním pojištění. Na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění budete v zahraničí ošetřeni stejně jako občané dané země. Vzhledem k tomu, že zdravotnictví už není levné ani u nás, natož v zahraničí, popřemýšlejte o parametrech cestovního pojištění dříve, než ho budete potřebovat. Při sjednání si nechte vysvětlit, na co všechno jste a nejste pojištěni, ujistěte se, zda jsou pojistné částky dostatečně vysoké a nezapomeňte se informovat, co dělat a kam volat, pakliže se skutečně něco stane.

Jaké dokumenty si opatřit?

Závěrem si v pár bodech shrneme, jaké dokumenty si opatřit pro jednání se školami a institucemi, abyste se pro ně nemuseli zbytečně vracet domů: 

Potvrzení – o studiu na české VŠ, o přijetí na zahraniční VŠ a o zahájení studia, o uznání studia v zahraničí ministerstvem školství, o dlouhodobém pobytu v zemi, o výši příjmů, o uzavření cestovního pojištění.

Úředně ověřená plná moc – pro rodiče či někoho blízkého pro případ, že by za vás měli jednat na poště, na úřadech, na univerzitě nebo v pojišťovnách.

Kopie občanského průkazu, řidičáku a pasu – pro případ ztráty, na ambasádě se pak budete potit o něco méně.

Transkripce výsledků z absolvovaných seminářů – při příjezdu na zahraniční VŠ se bude hodit, nejlépe v angličtině a s razítkem ze studijního oddělení, ať to má váhu. Naopak při příjezdu zpět do ČR slouží jako podklad pro uznání seminářů. V případě celého studia v zahraničí můžete dodat kopii Diploma Supplement (dodatek k diplomu).

 

Poslední aktualizace: Monika Plisková, srpen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31