14. Islandský den

14. Islandský denLetos se již po čtrnácté uskuteční tradiční akce, kterou pořádá Klub islandských fanatiků ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Tentokrát bude Islandský den zaměřen především na literaturu, neboť hlavním hostem se stane islandský spisovatel  Gyrðir Elíasson, jehož sbírka povídek Milli trjánna získala Cenu Severské rady za literaturu. 14. Islandský denNa své si přijdou i ti, kteří obdivují jedinečnou syrovou krásu islandské krajiny. Desetihodinový maratón přednášek, besed a promítání je určen nejen těm, kteří tento kouzelný ostrov již navštívili a kterým se navždy vryl pod kůži, ale i těm, kteří se na cestu teprve chystají. Bohatý program potěší především milovníky cestování se zájmem o poznání kultury a života jiných zemí.

 

Přednášky:

10:00 Sylvie Korbařová a Tomáš Čihák: Island fotografií
11:00 Jiří Starý: Lživé ságy a mystéria obrazotvornosti
12:00 Petr Burian: Island s Periscopem
13:00 Skandinávský dům: Cesta na Sever III - Island
14:00 Markéta Kalvachová: Island z pohledu fotografa 
15:00 Jan Burian: Nová Sága o cestě na Island

15:45 Helena Kadečková: Sjónův Měsíční kámen
16:30 Gyrðir Elíasson: Mezi stromy, Kniha od řeky Sandá
18:15 Petr Kulhánek: Aurora Borealis

19:15 Dan Podrazský: Aurora Borealis slideshow

19:30 Vyhodnocení fotosoutěže na téma Islandské kameny

 

Hlavní host:

Islandský spisovatel a nositel nejprestižnějšího skandinávského literárního ocenění - Ceny Severské rady

za literaturu - Gyrðir Elíasson představí svoji tvorbu a přečte ukázky ve svém rodném jazyce ze dvou knih přeložených do češtiny: Mezi stromy a Kniha od řeky Sandá. Svůj vztah k českým spisovatelům vyjádří přečtením úryvku z povídky Oty Pavla: Jak jsem potkal ryby, kterou Elíasson přeložil do islandštiny. Vystoupení a beseda tlumočená Martou Bartoškovou budou doplněny o scénické čtení za kytarového doprovodu v režii Petra Máčala.

Celodenní vstupné 80 Kč


Z programu:

Program zahájí vyprávění dvou studentů, Sylvie Korbařové a Tomáše Čiháka, kteří se za 25 dnů s osmnáctikilovými batohy na zádech snažili poznat celý Island. Po ostrově cestovali autobusem, stopem i pěšky a získali tak spoustu zkušeností, které by rádi předali dál.

 

Přednáška Jiřího Starého se bude věnovat staroislandským lživým ságám, které jsou prakticky ve všem naprostým opakem klasické staroseverské literatury. Přesto si dokázaly udržet literární svébytnost a vždy zůstaly tím, čím od počátku usilovaly být: populární literaturou.

 

Island je zemí, která láká k návštěvě snad každého, kdo viděl pár záběrů zdejší krajiny, slyšel tradiční hudbu, viděl islandský film nebo četl knížku islandského autora. Tato země je natolik zvláštní a zajímavá, že jistě stojí za to se sem vypravit s někým, kdo ji dobře zná. Představit široký výběr zájezdů přijde Petr Burian, majitel CK Periscope Skandinávie.

 

Původní autorský pořad Skandinávského domu  - čtení ze starých cestopisů po Islandu, doplní promítání fotografií z dob dávno minulých i ze současnosti. Návštěvníci si poslechnou v podání Michala Švece a Martina Severýna ukázky z cestopisů Daniela Strejce Vettera, Josefa Svátka, Karla Zákouckého a Zdeňka Němečka.

 

Markéta Kalvachová žila a fotografovala dlouhá léta na Islandu. Proto může zájemcům poradit, kdy a kde je vhodné fotografovat zajímavá témata jako například polární záři, ledovcové jeskyně, faunu, floru, ale i různé kulturní příležitosti, při kterých můžete spatřit Islanďany v jejich národních krojích, nebo dokonce ve vikinském oblečení.

 

Jan Burian a Helena Kadečková patří mezi největší odborníky a znalce Islandu. Na Islandském dni se sejdou spolu opět po třinácti letech. A každý bude mít v ruce ještě teplou a tiskařskou černí voňavou knížku: Helena Kadečková svůj překlad Sjónova Měsíčního kamene a Jan Burian představí "novou Ságu o cestě na Island". Oba si určitě budou mít spolu co říci, a to nejen o knížkách.

 

Petr Kulhánek, odborník na slovo vzatý, přijde objasnit jev zvaný aurora borealis neboli polární záře. Jak a kdy vzniká toto fascinující nebeské divadlo, jakou barvu polární záře mívají, v jaké výšce se tento jev odehrává? To jsou otázky, které si často klademe, když s úžasem hledíme k obloze daleko na severu.

 

Fotosoutěž na téma Islandské kameny probíhá na internetových stránkách od začátku roku. Vyhodnocení a předání cen vítězným autorům proběhne na závěr dne, který završí slideshow sestavená z většiny snímků zaslaných do soutěže.

 

 

Akci pořádá Klub islandských fanatiků a Městská knihovna v Praze, za podpory CK Periscope Skandinávie a Icelandair.

 

Více informací o jednotlivých bodech programu najdete na těchto odkazech:

http://www.islandklub.com/article_231

http://www.islandklub.com/article_229

http://www.islandklub.com/article_227

 

 

Vložila: Tereza Komůrková, březen 2015
Zdroj: TZ akce

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30