48hodinový experiment: Co se stane, když děti nemají žádné omezení?

The Harding family let their four children regulate their own screen time for 48 hours, in Menlo Park, Calif.Kolik času by měly děti trávit před obrazovkou? A jak je přimět k tomu, aby dodržovaly časové limity pro dobu jejího užívání? Sen je takový, že děti samoregulují svůj čas na obrazovce a po krátkém čase samy zařízení vypnou. Ale jak daleko od této skutečnosti jsme?

Rodina Hardingových z Kalifornie se rozhodla, že se to pokusí zjistit. Po dobu 48 hodin svým dětem (6, 9, 11 a 11 let) zrušila jakékoliv časové limity pro používání technologií, jako jsou počítač, Xbox a TV.

Podrobný průběh experimentu najdete zde.

„Bude to nejlepší víkend mého života.“ Cooper 6 let.

Jakmile byly tablety rozdány, pokoj byl velmi tichý. Když si děti uvědomily, že jsou odstraněny všechny hranice, začaly používat dvě obrazovky najednou. Hrály Minecraft a sledovaly YouTube videa.

Rodina se snažila o každodenní život, ale videozáznamy ukázaly, že pro děti je těžké plnit i jen základní věci. Neustále byly rozptylovány svými obrazovkami. V okamžiku, kdy byly děti přilepeny ke svým obrazovkám, neměly pocit hladu, žízně, nepotřebovaly ani na záchod.

„Cítila jsem, že musím stále pokračovat…nebyla to ani taková zábava."

"Lákala mne myšlenka být u obrazovky, ale samotné hraní vlastně bylo trochu nudné. "


Vzhledem k tomu, že děti používaly i více zařízení najednou, výsledky experimentu jsou následující:

Jackson, věk 11: 16 hodin celkem. 10 hodin na Minecraft, 4 hodiny na YouTube, 1 hodina v herních aplikacích, 1 hodina na Xboxu.

Kaitlyn, věk 11: 29 hodin celkem. 6 hodin na Minecraft, 6 hodin na Xboxu, 5 hodin na YouTube, 4 na music.ly, 4 v počítači, 3 před televizí, 1 v herních aplikacích.

Spencer, věk 9: 46 hodin celkem. 15 na Minecraft, 12 hodin na Xboxu, 9 hodin před televizí, 6 hodin na počítači, 3 hodiny na YouTube.

Cooper, věk 6: 35 hodin celkem. 14 hodin na Minecraft, 2 hodiny na YouTube, 6 hodin na počítači, 10 hodin na konzoli Xbox, 3 hodiny před televizí.

 

Obě starší děti používaly slovo "závislý", když popisovaly, jak se během neomezeného víkendu cítily, když seděly u obrazovky. Jejich matka řekla, že si myslí, že se jedenáctiletí skutečně naučili něco ze zkušeností o významu limitů. Nebylo to tak zábavné, jak si mysleli, když budou mít neomezený přístup.

Pro mladší děti byl přechod ze světa online do normálního života velmi obtížný. Obě provázely záchvaty zlosti.

Podle Americké pediatrické akademie by děti do 2 let by neměly být vystaveny vlivu obrazovky vůbec, děti do 5 let méně než hodinu denně a starším dětem by její vliv neměl zasahovat do spánku nebo fyzické aktivity (čas na obrazovce spojené s domácími úkoly se nepočítá).

Povzbudivé je, že 11letý Jackson označil nejlepší vzpomínky na víkend ty, které se staly v neděli až po odložení gadgetů.

"Hrál jsme zbraně Nerf a jeli jsme na kolech a bylo to mnohem zábavnější," řekl Jackson.

 

 

 

Vložila: M. Kunstová, květen 2018

Zdroj: https://abcnews.go.com

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1