Eurocentrum

Syndikovat obsah Euroskop - Aktuality
Aktuality
Aktualizace: 5 min 27 sek zpět

Sobotka: Krok Komise v řízení s ČR kvůli kvótám je standardní

3 hodiny 3 min zpět
26.07.2017 | Za další krok ve standardní proceduře označil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnešní zaslání takzvaných "odůvodněných stanovisek" Evropské komise Česku, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že nedodržují své povinnosti v souvislosti s programem přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. V tiskové zprávě premiér zopakoval české odmítavé stanovisko k přerozdělování migrantů a jeho důvody.
Kategorie: Jinde píší

Evropská komise dala Polsku měsíc na nápravu justiční reformy

4 hodiny 39 min zpět
26.07.2017 | Evropská komise dnes dala Polsku měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu v zemi do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska v EU. Informoval o tom dnes místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans. Evropská komise je připravena vůči Polsku "okamžitě" spustit proceduru podle článku 7 smlouvy o EU, pokud odvolá stávající soudce nejvyššího soudu.
Kategorie: Jinde píší

Komise posunula do další fáze řízení s ČR kvůli kvótám

4 hodiny 1 min zpět
26.07.2017 | Evropská komise dnes do další fáze posunula řízení proti Česku, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že tyto země nedodržují své právní povinnosti v souvislosti s programem přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. Novinářům to řekl eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Komise dnes do Prahy, Varšavy a Budapešti zaslala takzvaná "odůvodněná stanoviska" a dala zemím měsíc na reakci.
Kategorie: Jinde píší

Dohoda EU a Kanady o výměně dat o cestujících odporuje právům

7 hodin 50 min zpět
26.07.2017 | Dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou o výměně informací o cestujících v letecké dopravě není možné uzavřít v její současné podobě, neboť některé její části jsou v rozporu se základními právy, která Unie svým občanům zaručuje. Dnes to konstatoval Soudní dvůr EU, který se ujednáním dohodnutým v roce 2014 zabýval na žádost Evropského parlamentu.
Kategorie: Jinde píší

Generální advokát EU navrhl zamítnout žaloby na systém kvót

7 hodin 56 min zpět
26.07.2017 | Zamítnutí žalob Slovenska a Maďarska na mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót dnes Soudnímu dvoru Evropské unie navrhl jeho generální advokát Yves Bot. Podle jeho názoru mechanismus přijatý v září 2015 proti vůli Slovenska, Maďarska, ale i Česka a Rumunska, účinně a přiměřeně přispívá k tomu, že Řecko a Itálie mohly čelit důsledkům tehdejší migrační krize.
Kategorie: Jinde píší

Jednání tureckých ministrů v Bruselu vztahy s EU nezlepšilo

9 hodin 59 min zpět
26.07.2017 | Jednání představitelů Evropské komise s tureckými ministry v úterý v Bruselu zřejmě přineslo jen málo pro snížení napětí mezi EU a Ankarou, jež vzrostlo kvůli vlně zatýkání obhájců lidských práv, novinářů a dalších lidí v Turecku. Podle médií to vyplývá ze společné tiskové konference účastníků schůzky.
Kategorie: Jinde píší

Evropský úřad doporučil omezit v potravinách glutamáty

10 hodin 28 min zpět
26.07.2017 | Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje omezit glutamáty v potravinách. Za bezpečné považuje 30 miligramů těchto látek na zlepšení chuti na kilogram tělesné váhy denně. V EU je teď povoleno přidat až deset gramů na kilogram potraviny. Informaci o doporučení EFSA na webu uvedl Státní zdravotní ústav. Na evropském trhu je asi 900.000 druhů potravin, glutamáty obsahuje 3,3 procenta z nich. Jídlu dodávají "lahodnou masovou chuť".
Kategorie: Jinde píší

Státy EU prodloužily mandát operaci ve Středozemním moři

25 Červenec, 2017 - 15:41
25.07.2017 | Země Evropské unie dnes prodloužily mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, zaměřené především proti pašování lidí ve Středozemním moři, až do konce roku 2018. Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže a přispívají k uplatňování zbrojního embarga OSN.
Kategorie: Jinde píší

Mogheriniová jednala s egyptským ministrem zahraničí o migraci

25 Červenec, 2017 - 15:37
25.07.2017 | Neklidná situace v Libyi je otázkou národní bezpečnosti jak pro Egypt, tak pro Evropskou unii. Po jednání s egyptským ministrem zahraničí Samím Šukrím to dnes v Bruselu prohlásila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Libye, kde slabá vláda nekontroluje ani celé libyjské pobřeží, se stala výchozím bodem pro desetitisíce především ekonomických migrantů, kteří přes ni a Středozemní moře směřují hlavně k italským břehům.
Kategorie: Jinde píší

Zaorálek zopakoval Davisovi české priority pro jednání o brexitu

25 Červenec, 2017 - 13:40
25.07.2017 | Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na dnešním jednání s ministrem pro odchod Velké Británie z Evropské unie Davidem Davisem zopakoval svému kolegovi české priority pro uspořádání budoucích vztahů. Zmínil zachování práv českých občanů v Británii, udržení dobrých vztahů s Londýnem i vyřešení finančních závazků Británie vůči unijnímu rozpočtu. Zaorálek na tiskové konferenci zdůraznil, že schůzku nelze vykládat jako narušení vyjednávacího procesu, který s Británií vede Evropská komise. České priority jsou podle něj součástí společných priorit 27 členských států EU.
Kategorie: Jinde píší

Moscovici: Řecko má šanci zdárně uzavřít záchranný program

25 Červenec, 2017 - 13:36
25.07.2017 | Řecko je s ekonomickými reformami na správné cestě a má šanci zdárně uzavřít záchranný program, který skončí v srpnu příštího roku. V Aténách to dnes řekl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Zdůraznil ale, že krizí zasažená země je v kritické fázi a je potřeba, aby v reformách nepolevovala. Řecko se po tříleté pauze nyní vrací na trh dluhopisů.
Kategorie: Jinde píší

Jihomoravský kraj získá z EU 1,2 miliardy Kč na opravy silnic

25 Červenec, 2017 - 11:27
25.07.2017 | Jihomoravský kraj uspěl se všemi 23 žádostmi o dotaci na rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy, z Evropské unie v první výzvě dostane téměř 1,2 miliardy korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl Jiří Klement z tiskového oddělení krajského úřadu. Podle něj jsou projekty ve výši 1,5 miliardy korun, zbytek kraj poskytne z vlastního rozpočtu. Stavby financované z Evropské unie musí být hotové do října příštího roku. Největší bude rekonstrukce silnice mezi Deblínem a Tišnovem za 270 milionů korun.
Kategorie: Jinde píší

Nový šéf OBSE: Organizace musí odpovídat aktuálním hrozbám

25 Červenec, 2017 - 10:21
25.07.2017 | Nový generální tajemník Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Thomas Greminger chce toto mezinárodní sdružení 57 zemí reformovat, aby mohlo lépe čelit aktuálním bezpečnostním hrozbám. Švýcar Greminger, který tento měsíc v úřadu nahradil svého italského předchůdce Lamberta Zanniera, o svých plánech hovořil se švýcarskými novináři.
Kategorie: Jinde píší

EU a Turecko se sejdou k dalšímu kolu přístupových jednání

25 Červenec, 2017 - 09:08
25.07.2017 | Za napjatých vzájemných vztahů se dnes v Bruselu sejdou vysocí představitelé Evropské unie s tureckými ministry k dalšímu kolu politického dialogu. Turecko je oficiálně stále kandidátem členství v EU, vzájemné vztahy ale výrazně ochladly po loňském pokusu o vojenský puč v zemi a po tvrdé reakci režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a následných změnách, ke kterým jeho vláda přistoupila.
Kategorie: Jinde píší

Zisk firmy vlastnící Google po pokutě od EU klesl o 28 %

25 Červenec, 2017 - 09:07
25.07.2017 | Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 procent na 3,5 miliardy USD (78,2 miliardy Kč). Pokles, který byl nejvyšší od čtvrtého čtvrtletí 2008, způsobila pokuta od Evropské komise. Bez pokuty by zisk vzrostl a příjmy firmy se rovněž zvýšily. Vyplývá to z prohlášení, které firma zveřejnila v noci na dnešek.
Kategorie: Jinde píší

EU a Afrika posílí spolupráci při zvládání migrace ve Středomoří

25 Červenec, 2017 - 09:03
25.07.2017 | Evropské a africké státy dále posílí spolupráci v boji proti převáděčům a při řešení příčin migrační krize ve Středomoří. V Tunisu se na tom v pondělí dohodli zástupci 15 severoafrických zemí a členských států Evropské unie.
Kategorie: Jinde píší

Nové protiruské sankce USA by mohly ohrozit energetiku EU

24 Červenec, 2017 - 14:58
24.07.2017 | Evropská komise (EK) s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou mít dopady na evropský energetický sektor. Novinářům to dnes řekl mluvčí komise Margaritis Schinas. Unijní exekutiva podle něj hodlá k vyřešení věci využít všechny dostupné diplomatické cesty.
Kategorie: Jinde píší

ČR přidá 24 milionů Kč na fungování pobřežní stráže v Libyi

24 Červenec, 2017 - 13:40
24.07.2017 | Česká republika poskytne 24 milionů korun na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Příspěvek do fondu na výcvik stráže vláda dnes schválila, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko se tím podle Sobotky stane největším přispěvatelem z Evropské unie.
Kategorie: Jinde píší

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

24 Červenec, 2017 - 13:26
24.07.2017 | Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. Rozhodla o tom dnes vláda, která schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů energie. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu.
Kategorie: Jinde píší

Komise EU vyšetřuje kartelové dohody německých automobilek

24 Červenec, 2017 - 09:03
24.07.2017 | Antimonopolní orgány Evropské unie dostaly zprávy o možných kartelových dohodách mezi německými automobilkami a nyní tato podezření vyšetřují. Sdělila to v sobotu Evropská komise. Společnostem jako Volkswagen nebo BMW hrozí za dohody na cenách komponentů a výběru jejich dodavatelů vysoké pokuty, připomněla agentura Reuters.
Kategorie: Jinde píší

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 
 
31
1
2
3
4
5
6