ARMÉNSKÁ ŘEMESLNÁ DÍLNA

Občanské sdružení Archa ve spolupráci se společností Manumade s.r.o. bude v Plzni a Praze pořádat dílnu tradičních arménských řemesel. Jedná se o unikátní příležitost, kdy se česká veřejnost může seznámit s technikou výroby dřevořezeb, tkaním koberců a vyšíváním, které mají ve světě velké renomé. Dílnu povedou arménští umělci Lala Mnejan a Vano Dadojan, jedni ze zakladatelů nevládní organizace Kenats Tun na podporu vzdělávání a řemesel.

 

V rámci dílny bude možné shlédnout i prodejní výstavku uměleckých předmětů plných křesťanské symboliky a fotografií ze země, kterou v moderní historii otřáslo mnoho konfliktů a sociálních a ekonomických problémů. Umělecké dílny proběhnou 1. a 2. prosince od 17 hodin v galerii Fairmade v Roosveltově 15 v Plzni a 3. prosince od 19 hodin ve fairtrade kavárně Mamacoffee v divadle Minor, Vodičkova 674/6, Praha 1. Vstupné je zdarma.

 

Občanské sdružení Archa se ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi věnuje od roku 2001  humanitární a rozvojové pomoci v regionech s vysokou mírou chudoby a sociální potřebnosti v Arménii.   Jedním z projektů sdružení je domácí péče o staré, nemocné a opuštěné lidi ve městě Gyumri, které se dodnes nevypořádalo s následky ničivého zemětřesení z roku 1988. Archa se snaží přispět i k rozvoji místní nemocnice, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotního materiálu a nevyhovujícím prostředím v blízkosti zdraví ohrožující skládky. Na podporu svých aktivit pořádá sdružení kulturní a vzdělávací pořady v České republice, které přibližují kulturu, historii a náboženství této konflikty zmítané země a seznamují českou veřejnost s problematikou humanitární pomoci. Aby nebylo financování těchto projektů závislé na nejistých příspěvcích od sponzorů a grantech, byla v roce 2004 založena společnost Manumade s.r.o. Ta se nejenom finančně podílí na aktivitách sdružení, ale také se snaží šířit v České republice povědomí o fairtrade, spravedlivém způsobu obchodování s drobnými pěstiteli a výrobci z rozvojových zemí. Kromě producentů výrobků nesoucí certifikaci fairtrade spolupracuje Manumade rovněž s několika domácími i zahraničními řemeslníky a umělci, kteří při výrobě využívají tradičních rukodělných technik a s citem přistupují k místním kulturám a životnímu prostředí. Mezi tyto partnery patří i armenští umělci a řemeslníci sdružení v neziskové organizaci Kenats Tun, která vznikla v roce 1997 v Jerevanu s cílem rozvíjet intelektuální a spirituální dědictví arménské společnosti, zasazovat se o zlepšení zdraví žen a dětí, chránit a udržovat tradiční řemeslné techniky a působit na poli osvěty. Během dvanácti let své existence uspořádalo sdružení Kenats Tun několik výstav a seminářů o arménských řemeslech doma i zahraničí, realizovalo projekt rehabilitace handicapovaných dětí skrze umělecké aktivity a zorganizovalo výrobu koberců v jedné z armenských vesnic. Pod vedením členů Kenats Tun vznikají řemeslné výrobky, jejichž prodej poskytuje obživu řemeslníkům samotným a zárověň pomáhá finacovat rozvojové aktivity organizace. Do budoucnosti plánují zakladatelé organizace postavit uměleckou školu, kde by se o arménských řemeslných tradicích vzdělávaly další generace. 

 

O umělcích

Lala Mnejan vystudovala arménské folklorní umění na univerzitě v Jerevanu. Dalšímu studiu umění se věnovala ve studiu arménského architekta Henrika Solokhyana v Jerevanu a v tkalcovské dílně Josephiny Hendrix v Maastrichtu. Působila jako výzkumný pracovník v Etnografickém muzeu v Jerevanu, designérka v památkovém ústavu a učitelka umění v různých školách v arménském hlavním městě a okolí. V nevládní organizaci Kenats Tun působí od jejího založení jako lektorka uměleckých řemesel. Zaměřuje se především na tkaní koberců, které představila na několika výstavách v Arménii a v zahraničí. Její umělecká díla jsou vystavena také v několika muzeích. Napsala učebnici o historii a výrobě arménských řemesel.

 

Vano Dadojan je ředitelem organizace Kenats Tun. Umění je pro něj nejenom prostředkem obživy a rozvoje společnosti ale také možností, jak navázat přátelství mezi lidmi z různých národů a podporovat svobodu a toleranci. Věnuje se uměleckému řezbářství, do nějž se stejně jako do celé armenské kultury promítá vliv křesťanství. V řemeslných výrobcích a uměleckých dílech tohoto řezbáře je tak silně přítomná náboženská symbolika a motivy.

 

Více informací najdete na webových stránkách jednotlivých organizací: www.archa-hs.cz, www.manumade.cz  a www.ktun.org.

 

Datum: 30.11.2009

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5