Barbar Conan – Průměrný návrat slavného válečníka

Conan se narodil v bitvě. Jeho vesnici vypálili, jeho rodinu povraždili. Touha po pomstě v něm roste 20 let. Nyní má konečně šanci. Z bandity, který mu povraždil rodinu, se mezitím stal mocný vládce s jasným cílem: stát se bohem.

Předem upozorňuji, že nejsem fanoušek Schwarzeneggerova Conana. Ocenil jsem zvláštní přístup, který John Millius použil, ale nijak mi k srdci nepřirostl. Nový Conan mi také k srdci nepřiroste, ale domnívám se, že lépe vystihuje ducha knižní předlohy, v níž Conan není jen tupá hora svalů.

Film Marcuse Nispela není dobrý, ale není ani vyloženě špatný. Zůstal trčet na půl cesty, což je v podstatě maximum, které jsme mohli od režiséra takových pecek jako remaku Pátku třináctého (2009), Cesty bojovníka a remaku Texaského masakru motorovou pilou (2003) čekat. Nispel se svými lidmi dokázal akci udržet v přehlednou, sympaticky se celou dobu pokouší budit dojem velkoleposti (neúspěšně) a celkově dělá co může. Přesto to nestačí na víc než podprůměrný film.

Do průměru film silou svých svalů vytahuje Jason Momoa (Hra o trůny), který charisma má a umí s ním pracovat. Mizerný scénář plný patetických proslovů občas zachrání situací, v níž mu režisér řekl "teď je rozsekej a řekni nějakou hlášku". Momoa ji zabručí takovým způsobem, že nemůže být nesympatický. Podobně se snaží i Stephen Lang v roli zlého krále a roztomilá Rachel Nichols.

Chvála ale skončí u herců. Po stránce efektů se jedná o dílo veskrze průměrné. Naprosto nezvládnutý je střih, což je věc, která většinou kazí především akční scény. Tentokrát ale ne. Tentokrát spíš vyvolává salvy smíchu, protože tvůrci nedokázali ohlídat přechod dnu a noci. Několikrát se ve filmu stane, že scéna začne v noci a během pár minut je světlo jako v poledne: Přísahám, že od Plánu 9 Eda Wooda jsem nic podobného neviděl!

Conan tak není ani úspěch, ani prohra. Není to ani film, na který by měl jít divák, hledající zábavu. Ale pokud na něj přijde, myslím, že nebude litovat. Pokud nepůjde na 3D verzi, která je úplně zbytečná, jako obvykle.

 

Hodnoceni: 50%

Režie: Marcus Nispel
Hraji: Jason Momoa, Bob Sapp, Rachel Nichols, Stephen Lang, Ron Perlman, Saïd Taghmaoui, Rose McGowan, Nonso Anozie, Leo Howard, Tyler Bates
USA, 2011, 110 min

 

 

Vložila Kateřina Mydlářová, srpen 2011
Zdroj: FanMovie

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2