Barcelona - architektonická perla Katalánska

barcelonaPřetváření města s modernistickým odkazem Antonia Gaudího zřejmě nezná konce. Další mimořádné a možná ještě rozmařilejší projekty předních světových architektů nabídnou náruživým milovníkům architektury opravdu výživnou podívanou.

Základní rozhled

Ve starém přístavu nasedněte na vyhlídkovou lanovku z věže Torre Sant Sebastia a ve výšce 75metrů můžete v rybí restauraci Torre d’Alta Mar s 360stupňovým výhledem vyzkoušet pravou katalánskou boullabaissu, která vám ukonejší žaludek, než se spustíte na protilehlé návrší Monjuic. Jako na dlani pak přehlédnete klikatící se Las Ramblas, po pravé straně Barri Gotic a přes vlnící se střechu Mercat de Sta. Caterina a Torre Agbar dohlédnete ke skutečné dominantě města: jeřábům nad Sagrada Família.

Barcelona podle Gaudího
Pro plnohodnotnou zkušenost s ohromující kreativitou si rezervujte stůl v restauraci Casa Calvet ve stejnojmenné budově navržené Gaudím (Carrer de Casp 48) a pak se přesuňte do nedaleké Casa Batlló (Passieg de Grácia 43), klíčové stavby, která nese všechny typické rysy Gaudího architektury. Dům s fasádou ozdobenou katalánskou mozaikou "trendcadis", obří zívající okna, způsob, jakým autor nahrazuje pravoúhlé linie oblými tvary, blankytný světlík vyvolávající barevné iluze či strašidelné balkony ve tvaru lebky, to vše dodnes působí bizarně, jako když procitnete ze surreliastického snu.

Moderní ikony
"Kokon" 142metrové věže Torre Agbar Jeana Nouvela je obalen skleněnou fasádou s 4500 okny, která svou "tekutou" strukturou připomíná proudící vodu. Můžete pozorovat, jak se mění barevný povrch v průběhu dne až k intenzivním tónům při západu slunce. V něm se zablýskne i zlatá ryba, grandiózní socha Franka O. Gehryho, která se vznáší nad městskými plážemi La Baceloneta. A přehlédnout nemůžete ani slavnou "jehlu" Communication Tower Santiaga Calatravy, která se zapichuje do nebe nad Olympijským parkem, nebo festivalovou budovu Edifici fórum od Herzog & de Meuron’s, připomínající modrou mycí houbu se stékající vodou přes betonovou fasádu.

Vlnící se nákupy
Hned v sousedství historické čtvrti Barri Gotic narazíte na monumentální tržnici Mercat de Sta. Caterina v novém moderním kabátě. Nejstarší krytý trh v Barceloně zušlechtil slavný katalánský architekt Enric Miralles zvlněnou střechou, kterou pokrývá 320 000 šestiúhelníkových tašek v 67 různých barevných odstínech. Vzdušná konstrukce střechy z vrstveného dřeva a trubkové oceli připomíná trupy lodí obrácené dnem vzhůru a přivádí do budovy s 68 stánky s místními produkty denní světlo a čerstvý vzduch. (Avinguda de Francesc Cambó 16).

 

 

Zpracovala Kateřina Mydlářová
Zdroj: Lidové noviny, červen 2011
Poslední aktualizace: Simona Fialová, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3