Bezpečnější platební karty a internet - přehledně, co a proč se mění

Bude to bezpečnější, ale také uživatelsky otravnější. Digitální doba však vyžaduje nasadit modernější způsoby potvrzování transakci, protože se tím chrání hlavně vaše peníze.

Ověřování klienta v internetovém/mobilním bankovnictví jen pomocí uživatelského jména a hesla už dávno není bezpečné. Zvláště v situacích, kdy jinak bezpečné heslo si nemůžete zvolit, jaké chcete, ale jen takové, do jakých mantinelů vás napasuje vývojář webu či aplikace. Pak se stává, že si heslo lidé někam píšou, ukládají, nebo naopak volí snadno napadnutelné, ale přitom podle vývojářů vyhovující (rozumějte: systém banky jej akceptuje).

Bezkontaktní karty už taky nejsou tak bezpečné - pomohly k většímu rozmachu bezhotovostního placení, na druhé straně přibývá i podvodů s nimi. S rozmachem nákupů na internetu už nedává bezpečnostní význam ani třímístné CVC a CVV kódy vzadu na vaší platební kartě. Protože když dojde k úniku dat, anebo vám dobře nafotí či naskenují kartu, bude to včetně tohoto třímístného kódu. Před zneužitím karty na internetu vás ochrání jen blokace takových plateb, nebo jejich nízký limit. Jenže pracovat s podrobnými limity kartových transakcí mnoho vydavatelů karet stále neumí.

Vyšší zabezpečení - s vývojem digitálních technologií, a také s postupující snahou neoprávněným způsobem získávat a zneužívat osobní data lidí, a tím jejich peníze, bylo proto nutné nasadit pravidla, která napříč celou Evropskou unií sjednotí postupy a v podstatě donutí komerční firmy zvýšit bezpečnost pro jejich klienty. Touto větou se dá shrnou nové nařízení Evropské komise, o kterém v posledních dnech čteme v médiích.

Co se mění?  Zatímco do 13. září 2019 se do svého internetového bankovnictví můžete přihlašovat (u některých bank) jen pomocí jména a hesla, od 14. září 2019 už to nepůjde. Banka vás musí ověřit ještě nějak jinak, např. tím, že vám pošle SMS nebo vám pípne v mobilu její aplikace, ve které přihlášení potvrdíte.

U transakce platební kartou to bude podobné s tím rozdílem, že vydavatel karty bude sledovat limit transakce, nebo souhrnné limity transakcí. Když si nebude jistý (podle rozpoznávání podvodných transakcí), zda kartu používáte vy, vyzve vás, abyste transakci potvrdili. Například potvrzením přes mobilní aplikaci, která vám pípne.

Mám chytrý mobil, nemám chytrý mobil, platím na AliExpresu nebo dalších zahraničních e-shopech, platím ve veřejné dopravě,  parkování a mýto - co to pro Vás znamená?  Vše se dozvíte zde

 

Vložila: J. Bezpalcová

Zdroj: www.mesec.cz

Foto: www.pxhere.com

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31