Blíží se katastrofa? Antibiotika nezabírají

 Konec antibiotik? Lidstvo stojí na prahu jedné éry. Stále více bakterií odolává antibiotikům a dříve spolehlivé léky přestávají fungovat. Blíží se katastrofa? Antibiotika patří k největším léčebným objevům v historii medicíny. Co se stalo, že najednou nezabírají? Za jejich klesající účinností je plýtvání a nesprávné užívání.

 

Předepisují se, když to není zapotřebí (zhruba polovinu antibiotik píší lékaři zcela zbytečně). Podávají se v příliš nízkých, nebo vysokých dávkách, dlouho nebo krátce a nemocní je užívají nesprávně."Setkávám se s případy, kdy rodiče požadují, abych jejich dítěti předepsala antibiotika pokaždé, kdy jej škrábe v krku nebo má zvýšenou teplotu," popisuje Miroslava Habáňová, praktická lékařka pro děti a dorost.

Jsme bezbranní? 

"Pouhých sedmdesát let od objevení antibiotik stojíme na prahu nové éry, kdy nebudou mít žádný efekt při léčbě infekcí," upozorňuje Zsuzsanna Jakab, ředitelka Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). "Rezistentní bakterie kolonizují ekologické niky na celém světě, a proto se všechny zeměpisné oblasti stávají v léčbě bakteriálních onemocnění bezbrannými," uvádí americký profesor Stuart B. Levy (specialista na molekulární biologii a mikrobiologii) ve své knize Antibiotický paradox.

Publikaci věnuje tomu, jak se nesprávným užíváním antibiotik ruší jejich léčebná moc. Podle něj může přijít období, kdy terapie antibiotiky bude předmětem zájmu dějepisců pouze jako historický fakt.

Už teď každým rokem zemře v zemích Evropské unie 25 tisíc nemocných na infekce způsobené rezistentními bakteriemi. Náklady na léčbu těchto nemocí se každý rok vyšplhají na jeden a půl miliard EUR (asi 37,5 miliardy korun). 

 Jednobuněčný terminátor

Nedávno se ve Velké Británii a dalších zemích objevila "super odolná" bakterie, kterou není možné zničit žádnými antibiotiky. A s největší pravděpodobností si ji přivezli nemocní z Indie nebo Pákistánu, kam cestovali za levnějšími zákroky estetické chirurgie (INSTINKT o tom informoval v čísle 33). V Belgii už na tuto infekci jeden člověk zemřel. A je jen otázkou času, kdy se superbakterie objeví i u nás. Zatímco zdravým lidem pravděpodobně neublíží, vážně může ohrozit jedince s oslabenou imunitou včetně nedonošených dětí, lidi po těžkých úrazech nebo operacích a hematoonkologické pacienty.

Lékaře trápí i tuberkulóza 

Světová zdravotnická organizace předpokládá, že během pouhých čtyř let vzroste počet rezistentních případů, které se léčí jen velmi obtížně, pokud je léčba vůbec možná, až sedminásobně. 

A přibývají další situace, které lékaře i vědce přivádějí do úzkých, kdy jsou bakterie čím dál fikanější. Před dvěma měsíci v opavské nemocnici zemřela žena po léčbě antibiotiky. Ty ve střevech vyhubily nejen "zlé", ale také "hodné" bakterie nezbytné pro správné fungování organismu a následně ženu napadla nebezpečná a odolná klostridie.

Vědci celosvětovým vývojem překvapeni nejsou, do jisté míry jej předvídali. Existuje však nějaké východisko? Možná zní až příliš banálně a mentorsky, začít u sebe a chovat se rozumně: užívat antibiotika, jen když je potřeba, ve správných dávkách, v předepsanou dobu, mýt si ruce a dodržovat hygienu, protože nižší počet infekcí vede k menšímu používání antibiotik, omezit dezinfekční prostředky v domácnostech. Výzvou pro lékaře je pak hledání alternativních postupů proti infekcím a vývoj dalších vakcín proti běžným bakteriálním nemocem. Úkolem do budoucna je i zpřístupnění léků v oblastech, kde jsou nejvíc zapotřebí. To jsou opatření, která by mohla pomoci ve válce, kterou nám vyhlásily tyhle jednobuněčné mikroorganismy.

 

Zdroj:www.tyden.cz

Datum:30.8.2010

Poslední aktualizace: Tereza Komůrková, březen 2014

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2