Cizí řeč se v životopise neztratí

Anglický jazyk je třetím nejrozšířenějším jazykem na světě. Tomu odpovídají i statistiky inzerátů firem, dle kterých je právě angličtina na prvním místě u požadavků zaměstnavatele na nové zaměstnance. Angličtinu chce hned 70 % zaměstnavatelů, z uchazečů ji však může nabídnout jen 59 %. Němčinou vládne hned 41 % uchazečů, vyžaduje ji ale jen každý pátý zaměstnavatel. Třetí místo obsazuje ruský jazyk především v pohostinství a následně francouzština, španělština a italština.

 

 

Co uvést do životopisu?

Je mnoho uchazečů, kteří zasílají životopisy a uvádějí, že ovládají anglický jazyk. Tady ale nastává problém. Jak ze strany uchazeče, tak i ze strany zaměstnavatele. Pokud dojdete ke kolonce cizí jazyk, nesmíte se v žádném případě podceňovat! Stává se to často, i když se pak třeba zjistí, že dotyčný jazyk ovládá lépe než ostatní. Může se tak projevit i vaše nízké sebevědomí. Dalším problémem je lhaní. Umíte-li říct jen dobrý den, nepište, že ovládáte cizí jazyk na komunikační úrovni. Zlatou střední cestou je pravdivá informace o naší komunikativnosti, a i když je naší slabou stránkou, přece můžeme uspět.

Ti z vás, kteří jazyk ovládáte výtečně a těšíte se, jak si každý den s někým poklábosíte, můžete být i zklamaní. Některé firmy uvádí, že jazyk budete používat při každodenní komunikaci, ale nakonec jen odpovíte jednou za čas na zahraniční e-mail. Proto i vy zjišťujte, jak často a kde se s jazykem v práci setkáte.

Naopak ti z vás, kteří tak dobří nejste, nebuďte z toho hned špatní. Mnoho uchazečů má perfektní znalosti jazyka, ale zaostávají v ostatních dovednostech. Pak mohou zaměstnavatelé dát přednost i vám!

Postupně si můžete dodělat cizojazyčné kurzy, anebo vám může stačit správně vybraná učebnice pro samouky zaměřená přímo na vaši práci. Naučíte se nejdůležitější slovíčka a gramatiku, kterou byste mohli využít. Většinu učebnic čím dál častěji doprovází také CD.

 

 
Zdroj: http://www.topzine.cz/
Vložila Markéta Šretrová, únor 2011

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2