Co zařídit na úřadech když jste absolvent?

absolvent

Úspěšně jste vystudovali školu a teď nevíte co dál? Zde je několik tipů co včas řešit s úřady a na co si dát pozor.


Na prvním místě pojištění!

Otázka, jak to bude po ukončení studia se zdravotním a sociálním pojištěním vyvstane absolventům na mysli nejčastěji. V případě, že již máte práci, je to jednoduché. Zdravotní i sociální pojištění za vás dále platí zaměstnavatel. To neplatí pro OSVČ, ti ho musí odvádět sami. Pokud však delší dobu nemůžete najít práci, je na zvážení, zda byste si neměli začít platit důchodové pojištění sami. Pokud si ho totiž Vy (nebo zaměstnavatel za Vás) nebudete dlouhodobě platit, nemusíte na důchod v budoucnosti vůbec dosáhnout.
Zásadní informace týkající se zdravotního i sociálního pojištění, kterou je dobré si pamatovat, je doba, do které platí status studenta a do kdy za Vás tudíž pojištění ještě řeší stát. Tento takzvaný měsíc hájení se počítá do konce měsíce následujícího potom, co jste složili státnice.

Úřad práce

Zaevidovat se na úřadu práce sebou nese značné výhody. Po ukončení studia byste tedy neměli dlouho váhat a úřad navštívit. Jděte tam, kde máte trvalé bydliště a rozhodně sebou vezměte občanský průkaz, případně i dokumenty potřebné pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, pokud na ni máte nárok. O podporu v nezaměstnanosti může žádat ten, kdo v průběhu posledních dvou let již alespoň 12 měsíců odváděl sociální pojištění.

Možnost dalšího studia

Máte-li v úmyslu ve studiu ještě pokračovat, neváhejte dlouho. Pro přihlášení na další školu platí ze zákona lhůta 3 měsíce, ve které s úřady nic řešit nemusíte. Toto však platí jen v případě, že studujete v řádné době, tedy že Vám ještě nebylo 26 let.

Tak hodně štěstí!

Vložila: Simona Fialová, květen 2019

Zdroj: článek Absolvent a úřady, studenta.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5