CONEV zalévá, dobrovolnictví roste

 Rozvoj a podpora bývalých i budoucích dobrovolníků a jejich iniciativ v rámci Evropské dobrovolné služby.

Podpora zahraničních EVS dobrovolníků v ČR (European Voluntary Service).

Rozvoj a propagace dobrovolnictví v prostředí ČR se zaměřením na EVS.

To jsou tři hlavní cíle organizace CONEV (COoperative Network of European Volunteers), o kterých jsme si povídali s Petrem Hejným - předsedou nedávno založeného občanského sdružení.

 

Petře, CONEV se snaží o rozvoj a propagaci dobrovolnictví v ČR. Jaké nástroje k tomu používáte?
Působení CONVE je založeno na principu obecného sdílení. Proto organizujeme přednášky, besedy a debaty o EVS. Sami se dovzděláváme například na školeních pořádaných Českou národní agenturou o EVS.

V rámci podpory sdílení pořádáme společná sdružovací setkání. To je další rovina naší práce, při které dochází k námi podporovanému kontaktu mezi českými ex-EVS dobrovolníky, českými potenciálními budoucími EVS dobrovolníky a současnými zahraničními dobrovolníky v ČR.

 

Když přijdu k vám do organizace, co mi můžete nabídnout?
Naše organizace funguje prozatím na zcela "neformální" bázi. Čili zatím není možno fyzicky přijít do naší organizace jako třeba do obchodu pro housky :-). Nicméně, možnost fyzického kontaktu s CONVÍ se naskýtá právě při účasti na některé z akcí, jak jsem již zmiňoval výše.

A co můžeme nabídnout? Nejsme vysílající (VO) ani hostitelská (HO) organizace. Myšlenka CONVE  je pomoci s odpovědí na již dané otázky potencionálního zájemce o EVS. Pomoci mu překonat jeho obavy, strach z neznámého. Například pokud by měl někdo zájem o osobní informace o EVS v některé zemi, CONEV mu může poskytnout kontakt na osobu, která tam byla a umožnit mu v tom případě navázat s tím člověkem kontakt. CONEV si myslí, že osobní zážitky jsou nenahraditelné a proto je její snahou toto know-how soustředit do "jednoho místa". To je jeden způsob, jak konkrétně pomáháme.

Další způsob je právě účast na některé akci pořádané o.s. CONEV, Zájemce o akci tam může potkat lidi, kteří právě vykonávají v ČR svou dobrovolnou službu, může si s nimi neformálně popovídat, může se například dozvědět něco více o jejich rodné zemi, ochutnat jejich pokrmy, jak tomu bylo na poslední akce v Ostravě, apod.

 

Zmínil jsi akci v Ostravě. Kdy a jak proběhla?

Akce proběhla od 22. - 25.10 přičemž přístupná pro veřejnost byla v sobotu 24.10. Nesla název "Ochutnej Ostravu" (ostravské veřejnosti byla představována pod názvem "Ochutnej Evropu") a konala se ve skautském středisku v Ostravě-Mariánských Horách. Zúčastnilo se jí 32 osob, z toho 22 lidí ze zahraničí (současní zahraniční dobrovolníci v ČR) a v sobotu se přišlo podívat cca 20 lidí z veřejnosti. Deset těchto zahraničních dobrovolníků dorazilo do Ostravy již ve čtvrtek, aby mohli jít v pátek dopoledne do tamního gymnázia, kde povídali studentům o svých zkušenost z EVS, či referovali o svých mateřských zemích. Samozřejmě v anglickém, či německém jazyce, což přivítal nejen učitelský sbor, ale i sami studenti, protože si mnozí z nich měli šanci uvědomit, že ovládat alespoň nějaký cizí jazyk je výhoda. ;-)
Sobotní den byl otevřený zájemcům z veřejnosti a nesl se ve znamení diskuzí a debat veřejnosti s dobrovolníky, představování programu Mládež v akci,  ale hlavně v přípravě tradičních pokrmů svých rodných zemí, samotnými účastníky této akce.

 

Ty sám se podílíš na organizaci jak?
Myslím, že docela dost :-). Oficiálně byla CONEV založena pěti lidmi jako občanské sdružení, a to registrací na Ministerstvu vnitra ČR. Z těchto pěti zakládajících členů jsem zůstal jediným aktivním členem především já. Ve stanovách je zakotveno, že o.s. CONEV je tvořeno svými členy, z nichž se na volební období volí členové Rady sdružení. Rada sdružení je tím hlavním orgánem, který toto sdružení řídí. Nedávno jsme obměnili Radu sdružení a tím se do ní dostali noví lidé. Také jsem kandidoval do Rady sdružení, byl jsem zvolen a momentálně jsme na postu předsedy sdružení. Musím zde ještě podotknout, že právě díky nově zvolené Radě sdružení dostala CONEV "druhý dech". Bez nadšení a zapálení této nové Rady a některých členů CONVE, by realizace dalších akcí a "rozkvět" CONVE nebyl možný.

 

Co děláš mimo CONEV?
Hm, mimo CONEV :-). Mám vystudované Obchodní podnikání, specializaci "Cestovní ruch" na bakalářském stupni. Po mém návratu z EVS jsem v tomto odvětví ovšem nenašel pracovní uplatnění a tak jsem začal pracovat v oboru, na který jsem se orientoval na střední škole- studoval jsem všeobecné strojírenství na SPSŠ. Takže teď se živím jako projektant v oboru technického zařízení budov (TZB) a mimo to si ještě dálkově dodělávám magisterský titul na vysoké škole. Opět v oboru "Cestovní ruch". No a do toho ještě CONEV a .....(takový ty "normální" životní situace) :-)

Zájemci o z řad bývalých nebo současných dobrovolníků se mohou o sdružení více dozvědět na adrese www.conev.cz, kde naleznou i kontakty a způsob jakým se do dění sdružení zapojit.

 

 

Petr Kantor

regionální koordinátor - redaktor

kraj Moravskoslezský

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30