Cyklus videí "Život za zdí" pomáhá

Dokumentární cyklus "Život za zdí" je určen převážně lidem s neléčenou depresí a úzkostnými poruchami. Videa, která natočil Jeroným Janíček spolu s Janem Švandou a v nichž oslovují přední odborníky v oblasti péče o duševní zdraví, získala velkou pozornost i podporu z řad veřejnosti.


O projektu:
V ČR se potýká více než 1 000 000 obyvatel s depresí a s úzkostnými poruchami. Zásadním problémem je, že se polovina z takto nemocných se svou nemocí neléčí. K nejčastějším důvodům patří stigmatizace psychiatrie a lidí trpících duševní chorobou, související strach z psychiatrie, ale také nerozpoznání symptomů duševní nemoci ze strany praktických lékařů. Neléčená deprese a úzkost často výrazně snižuje kvalitu života těch, kteří jimi trpí. Počínaje přechodem nemoci do chronické fáze, přes ztrátu zaměstnání a sociální izolaci, až po sebevraždu. Vzhledem k tomu, že těmto neléčeným nemocným schází nejvíce tzv. psychoedukace, neboli erudované představení projevů a terapie duševní nemoci, kterou trpí, rozhodli se autoři cyklu pro změnu.

Na základě vlastní zkušenosti s depresí a jednou z úzkostných poruch, ale také letitých novinářských zkušeností, proto v létě 2017 začali s natáčením 30 dílného edukativního cyklu Život za zdí, v němž detailně představují projevy i terapii deprese a úzkostí, seznamují zájemce s psychiatrií jako s plnohodnotným medicínským oborem a vedou tak ty, kteří o své nemoci mnoho nevědí, k pochopení důležitosti včasného vyhledání odborné péče.

Na cyklu Život za zdí autoři spolupracují především s odborníky z řady psychiatrických nemocnic v ČR (NUDZ, Psychiatrická nemocnice Bohnice, Psychiatrická nemocnice Brno, Psychiatrická klinika FN Olomouc, Psychiatrická léčebna Šternberk a další), krizových center (Centrum krizové intervence Bohnice, RIAPS, Modré dvěře), ale i z fakultních nemocnic (Fakultní nemocnice Motol – oddělení urgentního příjmu) a zdravotnických záchranných služeb (Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje).

Více informací naleznete zde. Videa si můžete přehrát na kanálu Youtube: Život za zdí

Autor projektu Jeroným Janíček (po kliknutí na obrázek budete přesměrováni na kanál Youtube „Život za zdí")


Začtěte se také do knihy autora Jeronýma Janíčka: Když úzkost bolí (Portál, 2008).

Zaposlouchejte se do rozhovoru s Jeronýmem Janíčkem na Rádiu Wave v Diagnóze F (délka: 22:09) nebo se podívejte na apel v DVTV: Chceme přestat tajit, že se léčíme, depresi nepřekonáte vůlí.

 

Zdroj: www.youtube.comwww.reformapsychiatrie.czwave.rozhlas.czvideo.aktualne.cz

Vložila: Lucie Turzová, září 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3