Diskusní večer o jazyku a feminismu

Gender StudiesKnihovna Gender Studies vás zve na diskusní večer s názvem "Jazyk - nástroj feministické (ne)svobody". Jak vypadá současný stav české genderové lingvistiky? Je jejím cílem úsilí o rodově vyvážené vyjadřování? A lze jej v českém jazyce uvést do praxe? Přijďte se i vy ptát na genderové aspekty jazyka, lingvistiky a komunikace.

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha JANY VALDROVÉ (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit”. Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také ONDŘEJ BERAN z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice a o souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také VÍT KOLEK z Univerzity Palackého v Olomouci.

Jsou stereotypy v jazyce zrcadlem společenských stereotypů? Jak se tyto stereotypy odráží v komunikaci mezi muži a ženami? A kde je hranice mezi jazykovou korektností a omezování svobody v jazyce? Jaký je smysl korektního jazyka v souvislostech se svobodou a svobodným smýšlením? Jaké jsou reálné důsledky genderově ne/senzitivního užívání jazyka? Jak se diskuse o genderově citlivém jazyce dotýká jmen a příjmení? Je otázka přechylování ženských jmen již uzavřená nebo otevřela cestu příbuzným tématům, jako jsou rodově neutrální jména? Můžeme označit jazykové zneviditelňování již za tradici? A je naopak zviditelňování žen a další jazykově zanedbaných skupin efektivní? 

Kdy: 24. 10. 2018 18:00 - 20:00

Kde: Knihovna Gender Studies - Masarykovo nábřeží  8, Praha 2

Pozor! Z kapacitních důvodů je nezbytná předchozí registrace na emailu: knihovna@genderstudies.cz 

Více informací najdete na facebookové stránce události.

letákVložila: Iva Žůrková, září 2018

Zdroj: https://bit.ly/2ChZFUf

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2