Dlouhodobé projekty - obecné informace

Dlouhodobé projekty nejsou samostatným dobrovolnickým programem, ale spíše souhrnným názvem pro dobrovolnické příležitosti, které probíhají po celém světě a které trvají 3 měsíce až 2 roky. Na rozdíl od Evropské dobrovolné služby trvající srovnatelnou dobu, nemají jasně stanovená omezení a zahrnují širokou škálu různých dobrovolných aktivit.

Účastníci dlouhodobého programu nejčastěji působí v zahraniční neziskové organizaci a podílejí se na jejím projektu. Pracovní činnost je v porovnání s krátkodobými druhy programů více specializovaná, na dobrovolníka jsou proto kladeny i vyšší požadavky. U všech projektů se předpokládá zájem uchazeče o danou oblast, někdy musí mít ve zvoleném oboru i předchozí zkušenosti.

Základní pravidla

Dlouhodobé projekty jsou určeny pro všechny od 18 let. Hlavním předpokladem je znalost dorozumívacího jazyka nebo přímo jazyka cílové země. Pokud místní jazyk neovládáte a přijímací organizace jeho znalost od vás nepožaduje, budete mít během pobytu mnoho příležitostí se jej naučit.

Dlouhodobé projekty se konají po celém světě. Můžete se zúčastnit projektu v Evropě nebo poznat život zblízka i v zemích, do kterých byste se za běžných okolností pravděpodobně nedostali.

Většina dlouhodobých projektů bývá určena pro jednotlivce, proto i praktické záležitosti jsou řešeny individuálně. Obecně ale platí, že stravu i ubytování zajišťuje přijímací organizace dobrovolníkovi zdarma.

Práce

Pracovní náplň projektů je podobně jako u dalších dobrovolnických programů velmi rozmanitá. V rámci zahraniční organizace se můžete podílet na projektu, který má ekologické či kulturní zaměření. Často se objevují projekty se sociální nebo výchovnou tématikou. Dobrovolníci se můžou zapojit i do humanitární nebo rozvojové pomoci, která je však často psychicky i fyzicky náročná. Vyžaduje od účastníka programu schopnost rychle se zorientovat v novém prostředí a v obtížných podmínkách poskytovat pomoc ostatním.

Při výběru zaměření je nutné vzít v potaz, že se touto aktivitou budete zabývat po celou dobu pobytu. Zvažte, zda-li je vaší hlavní motivací pomáhat a pracovat v mnohdy náročných podmínkách. Pokud se chcete spíše seznámit s novými lidmi a poznat život v jiné zemi, zvolte raději krátkodobý projekt. Práce navíc nemusí odpovídat vašemu očekávání a může se zásadně lišit od popisu, který poskytla hostitelská organizace. I s tím je třeba počítat.

Práce na dlouhodobém projektu se na druhou stranu může v průběhu času měnit a vyvíjet. Po krátkém obeznámení budete schopni sami na tyto výzvy reagovat a přizpůsobit tomu i svou činnost. Práce na dlouhodobých projektech je obecně více nezávislá a ponechává více prostoru k realizaci vlastních nápadů.

Jak se zúčastnit

Ještě než si vyberete projekt, na který se budete hlásit, zjistěte si o něm co nejvíce informací. Základní informace o něm vám poskytne vysílající organizace, podrobnosti najdete i na webových stránkách zahraniční přijímací organizace. Na základě těchto informací se rozhodněte, co byste chtěli dělat a do jaké oblasti jet.

Při podávání přihlášky budete muset zaplatit účastnický poplatek (2000 – 3000 Kč) a odevzdat svůj životopis a motivační dopis, ve kterém krátce shrnete své předpoklady pro danou činnost a zkušenosti v oboru.

Na projekt se přihlašte včas, protože vyřízení všech náležitostí bývá někdy zdlouhavé, navíc vás před odjezdem čeká školení.
Před odjezdem si budete ještě muset vyřídit pojištění. Do některých zemí budete potřebovat i vízum a očkování. Jakých zemí se to týká, zjistíte na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz, kde naleznete i aktuální informace o bezpečnostní situaci v jednotlivých zemích. Náklady na tyto formality si budete muset stejně jako dopravu uhradit sami. Je však možné, že agentura vám část z nich proplatí po návratu z pobytu.

 

 

Pro NICM zpracoval Tomáš Hodač, listopad 2008
Zdroj: Inex-sda, Duha, Serveyourwolrd.com, WorldVolunteerWeb.org
Poslední aktualizace: M. Plisková, březen 2018

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5