Včera byly poprvé předány ceny Gypsy Spirit za podporu Romů

Praha - Včera se poprvé v Česku udělovaly ceny Gypsy Spirit, které mají veřejnosti představit úspěšné projekty integrace romské menšiny do většinové společnosti. Ceny v pěti kategoriích převzali za aktivity ve prospěch Romů v centru Pražská křižovatka zástupci firem a nevládních organizací a tvůrci projektů mimoškolních vzdělávacích aktivit i jednotlivců.

Oceněn byl i mimořádný čin na záchranu lidského života. V této kategorii byli nominováni například lékaři z popáleninového centra i z jednotky intenzivní a resuscitační péče nemocnice v Ostravě za péči o tříletou Natálku, která málem uhořela při dubnovém žhářském útoku neonacistů ve Vítkově na Opavsku.

Ceny Gypsy Spirit letos poprvé vyhlásil ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, který bude také jedním z členů poroty rozhodující o vítězích cen. Mezi porotci nebude chybět ani bývalý prezident Václav Havel.

Oceňováním úspěšných projektů na podporu Romů hodlá Kocáb vytvořit nový prostor na prezentaci pozitivních příkladů integrace. Nové ocenění je součástí dlouhodobého mezinárodního projektu Dekáda Romů, jehož se účastní země střední a východní Evropy. Jeho organizátoři chtějí zlepšit zejména kvalitu bydlení, zdraví, vzdělání a zaměstnanosti Romů.

 

 Více o projektu najdete ZDE.

 

Zdroj: www.iporadna.cz

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5