Drtivá většina lékařů pracuje ve velkém stresu a hrozí jim vyhoření. Stát jim nijak nepomáhá.

Chronický stres, přetížení, vysoká odpovědnost a nevyhovující pracovní podmínky přispívají nejen u českých lékařů a zdravotníků ke vzniku velmi závažného syndromu vyhoření. Jedná se o celosvětový problém, který se jednotlivé země snaží více či méně řešit. Ačkoliv je stav alarmující, český stát nenabízí pomáhajícím profesím žádnou systematickou podporu či programy prevence. Změnit se to pokouší systém SebePéče.

Lékaři, fyzioterapeuti, psychologové a další profese, neboli lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi syndromem vyhoření, jsou zároveň nejméně ochráněni. Problematika nutnosti prevence vzniku tohoto syndromu je přitom celosvětově čím dál více aktuální. Podle výroční zprávy Medscape 2018 se ukazuje, že syndrom vyhoření a deprese jsou velmi častým problémem také mezi americkými lékaři, přičemž je zasaženo více žen (48 %), než mužů (38 %). Výsledky zároveň poukazují na zásadní fakt, že riziko stoupá úměrně s délkou lékařské praxe.

Jak jsou na tom čeští lékaři?

Podle rozsáhlých výzkumů České Lékařské Komory ve spolupráci s Psychiatrickou klinikou 1. LF UK a VFN v Praze (2013) je výskyt tzv. „burnout“ syndromu u českých zdravotníků rovněž alarmující. Ze zhruba 7 400 odpovědí na otázku „Cítíte se ohroženi syndromem vyhoření“ odpovědělo kladně 83 % lékařů, sester a psychologů.

Více než 90 % dotazovaných lékařů se cítí dlouhodobě ve stresu, přičemž přetížení kvůli výkonu své profese uvádí celých 38 %. Nejvíce zatěžující je však pro zdravotníky administrativa, kterou považuje za přítěž většina (58 %) respondentů. Právě byrokracie a nadměrné množství úkolů, které nesouvisejí s léčením, jsou lékaři často vnímány jako úkoly nadbytečné nebo nesmyslné, a tudíž jsou jedním z hlavních zdrojů dlouhodobého stresu a syndromu vyhoření.

Jak syndrom vzniká a jak se projevuje? 

Syndrom vyhoření nevzniká náhle. Má několik fází, jimiž prochází v podstatě každý pracovník v pomáhající profesi.

„Cesta k syndromu vyhoření vede přes počáteční nadšení z práce, kterou bere člověk jako životní poslání, přes stagnaci při střetu s realitou a následnou frustraci. Tu pak následuje fáze apatie a emočního vyčerpání. Člověk je unavený, otrávený, demotivovaný. Je to velmi nebezpečná fáze, kdy se psychický stav silně promítá i do tělesné kondice.“ komentuje jednotlivé fáze klinický psycholog Jiří Macháček, který se prevencí burnout syndromu zabývá.

Symptomy a příznaky se objevují jak na psychické úrovni (apatie, únik do fantazie, negativní postoj k sobě, deprese, agresivita, aj.), tak i na emoční (ztráta nadšení, lhostejnost k práci, pocit nedostatku ocenění, vztek na systém a vedení) a tělesné rovině (potíže se soustředěností, poruchy spánku, nechutenství, vyčerpání, bolesti hlavy, aj).

„V lepších případech následuje fáze intervence, kdy o sebe začne člověk pečovat. Najde si osobní zdroje, navštíví psychologa a začne pracovat na lepším nakládání s energií.“ dodává odborník.

Existuje cesta ven? Aneb možnosti prevence v Česku

Bohužel v České republice není dosud propracována systematická péče o osoby ohrožené syndromem vyhoření. Lékařům a zdravotníkům tak nezbývá než hledat podporu a pomoc na vlastní pěst. Aktuálně nabízí odborné semináře s názvem SebePéče sdružení psychoterapeutů s dlouholetou praxí v oboru psychosomatiky a práce s tělem.

„Jelikož sami pracujeme ve zdravotnictví a známe osobně problematiku burnout syndromu, rozhodli jsme se neutěšující situaci začít aktivně řešit. Pořádáme proto pro pomáhající profese odborné semináře, kde se zaměřujeme na prevenci syndromu vyhoření v praxi. Učíme techniky Mindfulness, uvolňování stresu a další cvičení inspirované psychoterapeutickými poznatky a zkušenostmi. Našim cílem je pomoci zdravotníkům vytvořit osobní mapu zdrojů a osobního systému tzv. sebepéče.“ představuje iniciativu Mgr. Macháček.

Více o odborných workshopech naleznete na sebepece.eu

Zroj:www.sebepece.eu

Vložila: B.Bieliková

AttachmentVelikost
1309_tz_vyhorenisebepece.odt188.87 KB

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1