Evropský týden proti rasismu 17. - 23. březen 2008

|

Informační kampaň „Oranžová stužka"

Multikulturní centrum Praha a koalice občanských sdružení v rámci Evropského týdne proti rasismu společně již potřetí připravili informační kampaň Oranžová stužka. Snahou organizátorů je upozornit především na projevy rasové diskriminace v ČR a její oběti.

V pondělí 17. března 2008 budou po celý den v osmi městech České republiky (v Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Praze, Olomouci, Ostravě, Strakonicích a Ústí nad Labem) dobrovolníci z neziskových organizací a škol rozdávat lidem informační letáky spolu s nálepkami se symbolem oranžové stužky, která má představovat odmítnutí všech forem rasové diskriminace.

Od 17. do 30. března 2008 bude v přízemí Informačního centra OSN v Praze probíhat tématicky zaměřená výstava.

V pondělí 17. března v Informačním centru OSN v Praze proběhne tisková konference.

Ve středu 19. března 2008 od 19:00 proběhne v Pražském klubu Abaton Koncert proti rasismu, kde budou vystupovat etnické a world-music kapely (Trombenik, Bengas, Equator a Atares), vstup na tento koncert bude volný.

Další akce, koncerty, debaty či happeningy proběhnou v rámci této kampaně v průběhu Evropského týdne proti rasismu také v dalších městech (Brně, Olomouci, Ostravě a dalších)

Základní myšlenkou informační kampaně Oranžová stužka je oživit veřejnou debatu o problematice odstranění rasismu a poskytnout informace o všech formách rasové diskriminace. Podle odborníků z řad neziskových organizaci mezi skupiny nejvíce ohrožené rasovou diskriminací v České republice patří Romové. V České republice se lze s rasovou diskriminací nejčastěji setkat v oblasti zaměstnání, bydlení, v přístupu ke vzdělání a v případech rasově motivovaného násilí a kriminality.

Koalici občanských sdružení prozatím tvoří: Centum pro otázky integrace; Charita Olomouc; IQ Roma Servis; Multikulturní centrum Praha; Multikulturní centrum České Budějovice; Nesehnutí; Poradna pro uprchlíky; Step by Step; Vzájemné soužití; Ukrajinská iniciativa v ČR; YMCA Ústí nad Labem.

Další informace naleznete na www.mkc.cz.

Informační kampaň Oranžová stužka probíhá v rámci projektu Labyrint kultur, který je financován Zastoupením Evropské komise v České republice.

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Gabriela Žemličková

Zdroj: multikulturní centrum Praha

Datum: únor 2008

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2