Exotická dovolená

Stále častěji lidé vyjíždějí za poznáním do exotických zemí. Naše, leckdy zchoulostivělé, organismy nejsou většinou na jiný životní styl a prostředí připraveny. Často se pak dovolená změní v hodiny strávené na toaletě. V tom lepším případě. Nepřipravenost na cestování může mít i mnohem horší následky.

Je tedy dobré být vždy předem připraven. Některé země jsou rizikovější, jiné méně. Nejrizikovější jsou země tropické a subtropické, kde je riziko nákazy poměrně veliké. Vaše cesta ze exotikou by měla začít na specializovaném pracovišti cestovní medicíny nebo na hygienických stanicích (Jejich seznam naleznete na: www.domuvezdravi.cz, ww.zdravinacestach.cz, www.statnisprava.cz

Začněte s přípravami včas. Nejméně šest týdnů před odjezdem. Povinné očkování (do některých států) je jen proti žluté zimnici. Jinde jsou očkování doporučená. Na výše uvedených odkazech najdete seznam států a doporučená očkování na cesty. Lékař by měl zjistit váš zdravotní stav a sestaví očkovací plán. Mezi jednotlivými očkováními je nutné dodržet určité intervaly. Pokud trpíte nějakou chronickou nemocí a berete léky, je dobré donést s sebou i vlastní lékařskou dokumentaci. Zajistěte si mezinárodní očkovací průkaz. Ten dostanete až po očkování. Je docela fajn vozit tento průkaz i do zemí, kde očkování není nutné. Nechte si do něj přepsat i všechna běžná očkování, může se to hodit.

Nezapomeňte si také zajít ke svému zubaři na preventivní prohlídku. Stomatologická péče bývá v zahraničí dost nákladná a (v některých zemích) ani ne moc kvalitní.

Zařiďte si i cestovní pojištění pro případ úrazu či nemoci. Pokud jedete mimo EU, tak vám mezinárodní průkaz od vaší české zdravotní pojišťovny rozhodně stačit nebude. Pokud jedete do zahraničí za adrenalinem, nechte se připojistit na tento účel. Vymáhat pojistné za úraz při výstupu na Mount Everest by jinak mohl být problém. Připojistit si můžete zároveň i zavazadla. Doklad o pojištění noste pak stále u sebe. Společně s kartičkou, na které budete mít napsanou vaši krevní skupinu, alergie a jiná zdravotní omezení.

Až šťastně a připraveni vyrazíte za exotikou, dodržujte pár osvědčených rad. Ať riziko nějaké nákazy minimalizujete. Vodu pijte nejlépe balenou, v nepoškozeném obalu. Teplé nápoje připravujte z dostatečně převařené vody (alespoň 10 minut ji nechte vřít). Zapomeňte na led do nápojů (nevíte z jaké vody je připravený) a pro jistotu si vezměte dezinfekční tablety. Ovoce a zeleninu nekonzumujte se slupkou, raději jezte vše, co bylo zabalené (zmrzliny, sýry atd.), průmyslově vyráběné. Vyvarujte se syrovému a polosyrovému jídlu. Nepoužívejte společné ručníky na toaletách a k čištění zubů používejte známou, pitnou vodu. I pro koupání si vodu vybírejte. Vyhýbejte se neznámým povrchovým vodám. Nejnebezpečnější jsou vody v Jižní Americe a Africe. Někteří parazité, žijící v tamních vodách, jsou schopni se do vašeho organismu dostat i přes nepoškozenou kůži. Vyhýbejte se místním, volně pobíhajícím, zvířatům a hlavně nevázané sexuální aktivitě. O pohlavních chorobách není třeba více psát, nakazit se ale můžete i při tetování, nebo piercingu v salónu s nízkým hygienickým standardem.

Pokud se po návratu z dovolené necítíte fit, nebo vaše problémy už na dovolené zmizeli, raději navštivte svého lékaře. Upozorněte ho na to, v jaké zemi jste na dovolené byli. Při pobytu v tropech, delším než 6 měsíců, se takováto, preventivní prohlídka, doporučuje vždy.

Různé cestovatelské tipy a rady naleznete na:

www.zdravinacestach.cz

www.domuvezdravi.cz

www.zdrav.cz

www.ockovani-zahranici.cz

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Mgr. Julie Čákiová, datum: 29.8.2007, aktulaizace 18.3.2009
Zdroj: výše uvedené internetové stránky, dostupné 22. 6. 2010
Poslední aktualizace: Dana Šatrová, srpen 2015

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31