Facebook snižuje sebevědomí

sebevědomíSociální sítě nejsou jen žroutem času a virtuální alternativou skutečných mezilidských vztahů. Na Facebook by podle amerických vědců neměli chodit lidé, kteří mají snížené sebevědomí, jsou nespokojení se svou vizáží a postavou nebo ti, u nichž hrozí rozvoj poruch příjmu potravy.

Čím více času na této sociální síti tráví, tím většinou dochází k výraznějšímu snížení sebevědomí, což může vést k různým psychickým potížím a vzniku bulimie či anorexie. Dotyčné totiž velmi stresují fotografie atraktivních přátel, kteří se na Facebooku rádi vystavují.

Podle průzkumu psychologů z Marylandu po delším procházení Facebooku a prohlížení vlastních fotografií versus snímků přátel vykazuje 51 procent osob známky sníženého sebevědomí a spokojenosti se svým vlastním tělem.

"Facebook usnadňuje lidem kritizování svého vlastního těla, mohou tím trávit více času a energie, přejí si, aby vypadali jako jiní uživatelé této sociální sítě," tvrdí doktor Harry Brandt, šéf Centra pro poruchy příjmu potravy v Blatimore.

Z průzkumu také vyplynulo, že na Facebook se každý den přihlašuje osmdesát procent těch, kteří tam mají profil. Přitom 44 % z nich si přeje mít tělo či váhu jako někdo z přátel a 32 % přímo uvádí, že se cítí smutně a sklesle poté, co sleduje své fotografie a fotografie přátel na Facebooku.

"Jakmile lidé věnují více času přemýšlením nad tím, co je s jejich tělem špatně, tráví méně času v pozitivní oblasti a méně se zapojují do života smysluplným a naplňujícím způsobem," varuje doktor Steven Crawford z Baltimoru. "Když se lidé začnou znepokojovat svým obrazem na internetu a méně se zaměřují na reálné ukazatele zdravého života, vnímání jejich vlastního těla trpí a mohou se dokonce vrhnout či vrátit k nebezpečné a škodlivé dietě a hubnutí."

 

 

Zdroj: iDnes.cz
Vložila Markéta Šretrová, duben 2012
Poslední aktualizace: Tereza Komůrková, březen 2014

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4