Freemover - cestovatel "na vlastní pěst"

Vycestovat za studiem (na semestr či déle) můžete i jako tzv. freemover. Počítejte ale s tím, že si budete muset všechno zajistit sami. Od sehnání školy, přes její kontaktování až po zaplacení studia. Tento způsob mohou využít i studenti českých vysokých škol, kteří již byli někdy v zahraničí, například s programem Erasmus+. Ti mají šanci získat i nějaké finance od univerzity (respektive od MŠMT v rámci rozvojových programů - je potřeba zjistit, zda je vaše fakulta do programu zapojena).

Freemovers nabízí i program CEEPUS. (viz. Studium na VŠ - stipendia).

Vyjet mohou i čerství absolventi středních škol - ti musí zapomenout na pomoc univerzity (respektive programů určeným českým vysokoškolákům). Finance ale najít mohou také, alespoň na částečné krytí výloh spojených se studiem. Podívejte se na důležité odkazy u jednotlivých zemí, případně napište na mail NICM: info@nicm.cz.

Častým zdrojem jsou samotné zahraniční univerzity, ale také zahraniční stipendijní organizace. Ptejte se tedy i přímo na škole, kam se chcete dostat. Oni budou již mít zkušenosti a dobře vám mohou poradit.

Zajímavé tipy, rady a odkazy naleznete v informační příručce Informačně poradenského centra Univerzity Karlovy. Ta je ke stažení na stránkách centra www.ipsc.cuni.cz.

Důležité je začít se vším včas. Rok před plánovaným odjezdem je optimální doba. Vyberte si školu, program, který vás bude zajímat. Můžete vybírat i podle profesorů, kteří na dané univerzitě (katedře) učí. Většinou si budete muset sehnat i doporučení, přiložit překlady vysvědčení a podobně. Práce vás čeká hodně, ale zvládnout se to dá. Jako freemover vycestovalo mnoho studentů a vy jejich řady můžete rozšířit.

 

Zdroj: www.msmt.cz
Poslední aktualizace: Jana Beničáková, březen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31