Fresh Film Fest je tady!

fresh film festFilmy nejen z Cannes, Berlinale a Sundance uvede osmý ročník festivalu Fresh Film Fest, který se od 24. do 28. srpna uskuteční v pražském Paláci Akropolis, kině Světozor, kinosále Francouzského institutu, divadle Ponec a na dalších místech. Přehlídka zaměřená na světovou debutovou a studentskou tvorbu, uvede téměř 120 snímků v soutěžní i nesoutěžní části.

Podle informací z tiskové konference v Praze zasednou v porotách z domácích tvůrců režisér a scenárista Robert Sedláček a výtvarník a tvůrce počítačových her Jakub Dvorský. V programu se objeví korejský snímek Žluté moře, obsahující na 250 akčních scén, i na Oscara nominovaný americký film Blue Valentine. Právě ten přehlídku zahájí, zatímco na závěr bude promítnut film Rare Exports finského tvůrce reklam a videoklipů Jalmariho Helandera.  

"Oproti loňsku jsme posílili právě nesoutěžní program s celovečerními debuty, to je s prvními či druhými snímky daného režiséra," řekl ředitel přehlídky Martin Pošta. Za jejich společného jmenovatele označil progresivnost, neotřelost a novátorství, přičemž pořadatelé je vybrali z téměř 1500 přihlášených titulů. Některé z těch krátkometrážních mohou zájemci zdarma zhlédnout při večerní procházce Fresh Film Walk ve čtvrtek 11. srpna na náplavce pod Rašínovým nábřežím.

Z Karlových Varů do Prahy

Hlavním tématem festivalu je téma vzdoru, které se odrazilo na plakátech i ve výběru nesoutěžních snímků a v některých doprovodných akcích. K "třešničkám na dortu" bude patřit kultovní komediální seriál Police Squad! z roku 1982, který v Česku nikdy neběžel a předcházel filmovou sérii Bláznivá střela.

Mezinárodní soutěž nabídne šest zajímavých titulů, dalších patnáct se objeví v soutěži reprezentující tvorbu posluchačů filmových škol. Zatímco v této bude domácí zástupce chybět, v soutěži animovaných a experimentálních filmů Theatre Optique se mezi 16 tituly objeví dva české - na studentského Oscara nominovaný snímek Graffitiger Libora Pixy a Life is a Bitch Michaely Hoffové. Do soutěže Fresh Czech byla zařazena desítka snímků studentů tuzemských škol.

Festival nabídne i workshopy
Sekci s názvem Lekce udělí zájemcům herec, hudebník a režisér Petr Marek. Filmy, které ho ovlivnily, doplní dvě jeho díla - Nebýt dnešní z roku 2005 a Nic proti ničemu, které se v kinech objeví od 13. října.

Festival poskytne možnost zúčastnit se několika workshopů. S lektory mezinárodního centra pro umění a nové technologie CIANT si mohou zájemci vyzkoušet fotografickou techniku takzvaného light paintingu. V rámci workshopů "3 zastavení s čerstvým filmem" dostanou příležitost navštívit kameramanskou, animační a střihovou dílnu. Projekce zdarma uvede letní kino v Riegrových sadech.

 

Vložila Kateřina Mydlářová, srpen 2011
Zdroj: Lidovky.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5