Funguje váš opalovací krém?

Léto je v plném proudu a mnoho lidí používá opalovací krémy kdykoliv zamíří ven. Ale opalovací krémy nemusí poskytovat takovou ochranu, jak si myslíme, tvrdí nová studie.

Není to způsobeno vadou výrobku, ale spíše způsobem, jakým  si lidé aplikují opalovací krém - spotřebitelé mají tendenci nepoužívat opalovací krém v dostatečně tlusté vrstvě, říkají výzkumníci.

Studie, publikovaná 24. července v časopise Acta Dermato-Venereology, zjistila, že pokud se použije opalovací krém s ochranným faktorem proti slunečnímu záření (SPF) 50 "typickým" způsobem (tj. v poměrně tenké vrstvě) poskytuje přinejlepším pouze 40% očekávané ochrany.

"Nepřeme se tady o tom, že opalovací krém poskytuje důležitou ochranu proti vlivu ultrafialových paprsků," říká hlavní vedoucí studie Antony Young, profesor v Dermatologickém ústavu St. King's na King's College v Londýně "Nicméně, tento výzkum ukazuje, že způsob, jakým je aplikován opalovací krém, hraje důležitou roli při určování jeho efektivity." 

Je známo, že použití příliš malého množství opalovacího krému může zapříčinit spáleniny a poškození kůže. Nová studie je jednou z prvních, která hodnotí, nakolik je porušeno DNA kůže, když lidé aplikují opalovací krém "typickým" způsobem - to znamená, když použijí méně, než je množství použité při testech opalovacích přípravků pro stanovení jejich hodnocení SPF . Toto množství je podle studie 2 miligramů na cm (mg / cm2).

Studie zahrnovala 16 lidí s velmi světlou kůží, kteří byli vystaveni ultrafialovému záření (UVR) k simulaci slunečního světla (byla vystavena pouze malá část pokožky účastníků).  Opalovací krém byl aplikován na pokožku účastníků v různých tloušťkách v rozmezí od 0,75 mg / cm2 (považováno za "typické" použití) až do doporučených 2 mg / 2. Někteří účastníci byli vystaveni UV záření po dobu pěti po sobě jdoucích dnů, aby napodobovali typické prázdninové podmínky. Výzkumníci také měnili dávku expozice UVR, od nízké až po vysokou intenzitu.

Na konci experimentu provedli výzkumníci biopsii pokožky, která byla vystavena UV záření. Biopsie ukázaly, že po opakované expozici  došlo k výraznému poškození DNA v oblastech, které nebyly chráněny proti slunečnímu záření, přestože dávka UV použitá v těchto oblastech byla velmi nízká.

Výzkumníci také doporučují, aby lidé používali vyšší SPF, než si myslí, že je to nezbytné, vzhledem k tomu, že spotřebitelé mají tendenci aplikovat příliš málo krémů na opalování.

 

Zdroj: www.livescience.com

Vložila: B.Bieliková, červenec 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1