Hra o trůny (Game of Thrones) – Řím v hávu fantasy

Epická fantasy to má u diváků těžké. Stojí obrovské peníze, je plná nejrůznějších postav a většinou se nedá provést bez větší než malé porce digitálních efektů. HBO na to šla od lesa. Napumpovala do Hry o trůny 60 milionů dolarů, ale zároveň si vybrala k adaptování předlohu, která tolik digitálních efektů nepotřebuje. Ve fantasy literatuře se příliš nevyznám, ale o Písně ohně a ledu jsem zavadil i tak, stejně jako miliony dalších.

Titulní "hra o trůny" je v podstatě souboj o Železný trůn krále Západozemí. Setkáváme se s několika šlechtickými rody, které aspirují na roli vládce. Nečekejte však rytířské souboje. Hra o trůny je drsný boj bez pravidel, kladných charakterů a fandit se dá snad jedině rodu Starků.

Jejich panství na severu začíná získávat na důležitosti už proto, že se blíží zima. A se zimou se vracejí i Jiní, záhadní nemrtví, jejichž panství od Západozemí odděluje obrovská zeď z ledu.

Jestli něco HBO umí, tak je to naplňovat heslo "nejsme televize, jsme HBO". Protože to, co ve Hře o trůny představuje, rozhodně není příběh hodný televizní obrazovky. HBO si vzala za úkol zadaptovat sedmidílný cyklus, z něhož George R.R. Martin zatím napsal pět dílů. První knihu rozdělila na 10 epizod první série. A to bude asi největší kámen úrazu. Hra o trůny je perfektně propracovaná, ale celá první série působí jako prolog. Představí dokonale prostředí, postavy, ale ve výsledku ve vás zanechá pocit, že sledujete opravdu jen začátek velkého příběhu.

Nelze jinak, než se pozastavit nad hereckým obsazením. O trůny zde totiž hraje snad několik desítek postav. Ani jedna z nich není špatně napsaná. Ani jedna z nich není špatně zahraná (Sean Bean a Jason Momoa jsou ovšem nejlepší postavy). Když už najdete postavu, o které si řeknete, že ji měli vyhodit, dozvíte se, že na jejím zachování trval sám Martin (mluvím samozřejmě o tlouštíkovi z černé hlídky).

Hra o trůny je úžasné dílo, jakýsi fantasy Řím, ale je to zároveň spíš příslib neuvěřitelného filmového zážitku, která nás čeká v následujících letech, až přijde Zima, probudí se draci a Jiní proniknou skrz Zeď na severu. Teď je to na nás, diváci. HBO prostě musí tuhle ságu dokončit!
 

Hodnoceni: 90%

Režie: Brian Kirk, Daniel Minahan, Alan Taylor, Timothy Van Patten
Hraji:Ron Donachie, Mark Addy, Sean Bean, Nikolaj Coster-Waldau, Peter Dinklage, Iain Glen, Julian Glover, Lena Headey, Rory McCann, Jason Momoa, Jamie Sives, Donald Sumpter, Natalia Tena, Charles Dance, David Bradley, Aidan Gillen, Roger Allam, Sibel Kekilli, Kate Dickie
USA, 2011, 10×60 min

Zdroj: http://fanmovie.cz
 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2