Iniciativa Salkova Institutu získala více než 35 milionů dolarů na boj proti změně klimatu

Iniciativa Harnessing Plants Initiative, vedená renomovanou rostlinnou bioložkou Joanne Chory, obdržela finanční prostředky prostřednictvím projektu Audacious pro inovativní a odvážný plán boje proti změně klimatu. Částka, kterou institut na tuto iniciativu získal, představuje jeden z největších darů na jeden projekt v historii ústavu.

Rostliny se postupem času vyvinuly v ideální prostředek pro zachycování a ukládání uhlíku. Pokud dokážeme optimalizovat přirozenou schopnost rostlin zachytit a uskladnit uhlík, můžeme vyvinout ideální nástroj, který má nejen potenciál snížit množství oxidu uhličitého v atmosféře, ale může také přispět k obohacení půdy, tedy i zvýšení výnosů plodin. “ říká Chory.

Vedoucí týmů Iniciativy pro pěstování rostlin - Wolfgang Busch, Joseph Ecker, Julie Law a Joseph Noel, si kladou za cíl využít kombinaci přelomových technologií ke zvýšení schopnosti rostlin zachytit a uložit větší množství uhlíku z atmosféry v kořenech a udržet ho tam takto pohřbený po staletí.

Klíč k plánu Iniciativy spočívá v substanci zvané suberin - přirozeně se vyskytující látka bohatá na uhlík, která se nachází v kořenech rostlin a odolává rozkladu. Pochopením a vylepšením genetických kódů rostlin bude tým vědců vyvíjet rostliny, které budou mít větší, robustnější kořenové systémy obsahující zvýšené množství suberinu, aby absorbovaly větší množství uhlíku z atmosféry, a pohřbily suberin bohatý na uhlík hluboko v půdě.

Více informací ve videu.

 

Zdroj: www.salk.eduwww.audaciousproject.org

Zdroj obrázku: www.pxhere.com

Vložila: B.Bieliková, červen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2