Jak dostupnost digitální fotografie mění naši paměť?

http://www.toresproduction.com/fotograficky-kurz-tores-production/Tatam je doba analogových aparátů a filmů, kdy si fotograf musel dobře rozmyslet, co vyfotí. Film byl drahý a při vyvolávání čekalo na člověka překvapení, jak se dané fotografie povedly. Dnešní doba lidem fotografování velmi ulehčila. Můžeme fotit, co chceme, výsledek vidíme ihned a můžeme fotit jeden snímek za druhým. Podle profesorky psychologie z Victoria University of Wellinton na Novém Zélandu začíná být problémem to, že „lidé neprožívají přítomný okamžik.“ V okamžiku, kdy něco vyfotografujeme, mozek si řekne „v pořádku, je to vyfocené, to můžu vyhodit.“ Digitální fotografie mění naši paměť i naše sebepojetí.

Ve výzkumu, který proběhl na Universitě v Connecticutu, byli studenti posláni do muzea vyfotit některé exponáty a jiné si prohlédnout. Zjistilo se, že ty exponáty, které vyfotili, si častěji nepamatovali a vybavilo se jim také méně detailů.

Umístění fotografií, často upravených za pomocí filtrů, představuje další téma, u kterého je možno se zastavit. Je potvrzeno, že sociální sítě zesilují tlak na sebehodnocení. Je zcela přirozené, že se ať chceme či ne, porovnáváme s ostatními, ať už se tak děje při umisťování našich fotografií nebo při prohlížení si ostatních. Stále se setkáváme se srovnáváním, kritikou a posuzováním, ať na vědomé či na podvědomé úrovni.

„Když něco zveřejním na Instagramu, tak to uvidí skoro všichni lidé z mého offline života. Posoudí, jestli se jim to líbí, a podvědomě mě budou soudit. Instagram určuje, kdo vlastně jste,“ svěřuje se dvacetiletý Eric v článku, ve kterém popisuje „Finstragram“. Finstagram je způsob používání populární sociální sítě Instagram, zaměřené na upravené fotografie a videa. Lidé mají dva účty, jeden pravý a jeden falešný (Finstagram = fake Instagram). Na sekundárním účtu mají jen několik nejbližších přátel a nebojí se sdílet neupravené, ztrapňující nebo směšné fotky. Fasáda, primární účet, zůstává nablýskaná, fotky jsou upraveny filtry, s pečlivou kompozicí, hashtagy a přesně načasovaným zveřejněním.

Britská neziskovka United Kingdom´s Royal Society for Public Health zjistila při zkoumání vlivu sociálních sítí na zdraví mladých lidí, že hlavními nevýhodami sociálních sítí je zhoršená kvalita spánku, strach, že o něco v životě přicházím a negativní vnímání svého těla a vzhledu. Tato organizace volá po tom, aby digitálně upravené fotografie byly označené. O tom mluví například i projekt Kristýny Dolejšové „Za normální holky“. 

 

Vložila: M. Kunstová, srpen 2018

Zdroj: www.radiowave.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1