Jak je to dnes s cestovními doklady?

travel ticketsJe všeobecně známé, že vstupem do Evropské unie a posléze i do Schengenu se nám situace s cestovními doklady zjednodušuje. Jak to ale funguje v praxi a co dělat, když cestujete mimo Schengenský prostor, se dozvíte dále v článku.

Schengenský prostor
Toto označení definuje území většiny evropských států, na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou. Schengen umožňuje volný pohyb osob po celém prostoru. Neexistuje zde tedy ani žádná identifikace. Přestože v některých zemích není povinnost nosit u sebe občanský průkaz či jeho obdobu, rozhodně je to minimálně doporučeno. V praxi je totiž třeba být schopný prokázat svoji totožnost. Není však nutné myslet na cestovní pas, obyčejná „občanka“ nám postačí. Pas je však samozřejmě také použitelný.

Pozor! Součástí schengenského prostoru jsou i území nacházející se mimo evropský kontinent, ovšem oficiálně patřící členským zemím. Jde tedy například o Reunion, Martinik či Azory.

Když se chystáte ven ze Schengenu
V okamžiku opouštění schengenského prostoru se v případě cestování do členské země EU provádí tzv. minimální kontrola. Ta slouží pouze k ověření totožnosti a platnosti dokladů. Zde postačí rovněž občanský průkaz.

Evropské nečlenské země
Evropské země, které nejsou členy Evropské unie, mají často s EU případně sousedními státy uzavřené různé dohody ošetřující hraniční kontroly a povinnosti cestujících. Čtyři nečlenské země – Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island zavedly stejné postupy na základě smluv o Evropském hospodářském prostoru. V tomto případě tedy postačí pro cestování i občanský průkaz.

Další země, jako je třeba Andorra, mají dohody se sousedními státy o volném pohybu osob. V případě Andorry mohou oficiálně s občanským průkazem cestovat občané Španělska i Francie. Je proto doporučeníhodné vybavit se cestovním pasem.

Občanský průkaz jako cestovní doklad
Občanský doklad slouží především jako doklad identifikační. Může být však použit pouze v případě, že není poškozený, tzn. nemá například výrazně poničené rohy.

Cestovní pas
V současné době se vydávají dva druhy cestovních pasů. Oba jsou se strojově čitelnými údaji, jeden však s nosičem dat s biometrickými údaji, druhý bez něj. Pas bez nosiče těchto dat je vydáván v případě expresního zhotovení. Jeho platnost je pak pouhých 6 měsíců, nelze ji prodloužit. Standardně zhotovované pasy s nosičem platí pro osoby mladší 15 let 5 let, pro osoby starší 10 let.

Zapisování dětí do pasu se však ruší, vlastní cestovní pas tedy budou muset mít i děti. Rovněž se zavádí možnost zhotovení občanského průkazu pro děti mladší 15ti let.

Zdroj: www.turisimo.cz, wikipedia.org
Vložila Kateřina Mydlářová, duben 2011
Poslední aktualizace: Simona Fialová, říjen 2017

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3