Jak působí alkohol na ženy

Alkohol: muži versus ženyMinulostí jsou časy, kdy dominantní postavení mezi pijáky patřilo mužům. V současné době, zejména díky alkohol marketingu zaměřeném na ženy a změně role pohlaví, se tato nerovnováha začala posouvat. Podle současného zjištění, ženy narozené v letech 1991 až 2000 pijí stejně jako jejich mužští protějšci, v budoucnu by je mohly dokonce překonat.

Problémem je, že alkohol působí na ženy odlišně, než na těla mužů.

Ženy, oproti mužům, snadněji podléhají vlivu alkoholu. Je to dáno tím, že těla žen obsahují nižší obsah vody a vyšší obsah tuku, mají menší játra než muži a méně aktivní alkoholdehydrogenázu v žaludku. Zkonzumovaný alkohol se nejlépe uchovává v tucích, zatímco voda ho pomáhá rozptýlit.  To vše způsobuje, že se u žen projevuje dramatičtější fyziologická reakce na alkohol.

Dále bylo zjištěno, že u žen, které nadměrně pijí alkohol, je patrná rychleji se rozvíjející závislost a zdravotní problémy s tím spojené, než u mužů. Je potvrzeno, že závislost vzniká zhruba po roce až pěti letech pití, u žen to jde o polovinu rychleji. Čím vyšší jsou dávky, tím rychleji závislost vzniká. U žen také dochází po delší době pití k rychlejšímu rozvoji jaterních onemocnění, vysokému krevnímu tlaku a rakovině prsu.

Negativními následky alkoholu trpí stále více žen. V letech 2000 – 2015 v USA u žen ve věku 25-44 let vzrostla úmrtnost na cirhózu o 18%, u žen ve věku 45-64 let o 57%.

Skutečností je, že věrohodná statistická data ohledně alkoholu u žen v současné době chybí. Až do 90 let téměř všechny klinické studie byly prováděny na mužích. Předpokládalo se, že alkoholismus je většinou mužský problém, nikdo se tedy nedomníval, že by studium alkoholismu u žen mohl chybět. Současně se zjistilo, že ženy závislé na alkoholu mají lepší výsledky, když jsou ve skupinách léčených pouze ženami. Motivace k odnaučení se pití se genderově liší. Zatímco u žen je spojeno pití s potlačením emoční bolesti, u mužů je spjato se sociálním tlakem. Proto jsou důležité nové výzkumy, které budou genderově odděleny a tím i přistupovat odlišně k léčbě závislosti na alkoholu u mužů a žen.

Více se dozvíte zde.

 

Vložila: M. Kunstová, červenec 2018

Zdroj: www.bbc.com

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4