Jak se přihlásit na úřad práce (ÚP)

Přihlásit se na úřadu práce je možná trochu neoblíbená možnost, ale přece jen je to jeden ze způsobů, jak hledat zaměstnání. Být v evidenci uchazečů o zaměstnání s sebou přináší jistá práva i povinnosti.

 

K ČEMU JE TO DOBRÉ

Pracovníci úřadu vám nabízejí volná pracovní místa, která odpovídají vaší zdravotní situaci a pokud možno také vašemu vzdělání, praxi, možnostem ubytování a dopravní dosažitelnosti.

Pokud splníte všechny zákonem dané podmínky a povinnosti, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Po dobu, kdy jste vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání za vás stát hradí zdravotní pojištění.

Sociální pojištění vám hrazeno nebude. Pouze doba, po kterou budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se vám započítává jako účast na důchodovém pojištění, a to po dobu, kdy vám náleží podpora v nezaměstnanosti, a nejvýše v rozsahu tří let po dobu, kdy vám podpora nenáleží.  

  

KDO SE MŮŽE PŘIHLÁSIT

Stručně řečeno každý člověk, který není v pracovněprávním vztahu, není osobou samostatně výdělečně činnou ani nemá žádný jiný příjem (např. důchod, nemocenskou, mateřskou apod.) a zároveň si chce najít zaměstnání. Přihlásit se nemůže ani student,který se soustavně připravuje na budoucí povolání.

 

JAK A KAM SE OBRÁTIT

Je potřeba osobně dojít na ÚP v místě vašeho trvalého bydliště.

Adresy jednotlivých pracovišť lze nalézt na portálu MPSV.

 

CO MUSÍTE PŘEDLOŽIT

Při první návštěvě na ÚP si s sebou vezměte platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého pobytu. Dále budete dle situace potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) příp. potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti. Nezbytné jsou vyplněné formuláře (viz níže). 

 

FORMULÁŘE

„Žádost o zprostředkování zaměstnání" a „Žádost o podporu v nezaměstnanosti" získáte na ÚP nebo si je můžete stáhnout ZDE.

 

POPLATKY

Zprostředkování zaměstnání úřadem práce je bezplatné.

TERMÍNY

Pokud splníte zákonem dané podmínky, jste zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání žádosti o zprostředkování zaměstnání.

Pokud však požádáte o zprostředkování zaměstnání do 3 dnů po skončení zaměstnání nebo studia, jste do evidence zařazeni ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo studia.

Podrobnější informace naleznete v základním poučení uchazeče o zaměstnání.

 

Zdroj: Integrovaný portál MPSV
Poslední aktualizace: N. Jogheeová, květen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2