Jak se vyhnout neseriózním agenturám?

Ne všechny agentury, které zprostředkovávají práci v zahraničí, jednají s klienty seriózně. Některé nedodržují termíny stanovené ve smlouvě, jiné nezajistí klientovi všechny slibované služby nebo jejich úroveň je velmi nízká. V horším případě se majitel agentury jen snaží získat co nejvíce peněz a nabízí něco, co nikdy nesplní. Abyste se vyhnuli takovým agenturám, je důležité se držet při výběru následujících doporučení.

1. Prověřte si co nejvzebrubněji zprostředkovatelskou agenturu a získejte o ní co nejvíce informací

  • Zkontrolujte na webových stránkách, co agentura říká o sobě. Existují zde základní kontaktní údaje? Je možné si tyto údaje ověřit? Pokud ano, udělejte to – zajděte do sídla agentury nebo tam alespoň zatelefonujte.
  • Podívejte se do obchodního rejstříku a zjistěte si vlastníka agentury a adresu jeho sídla.
  • S použitím internetového vyhledávače zkuste najít všechny zmínky o této agentuře, o jejím majiteli, případně o společnosti, která ji vlastní. Pokud s ní již větší množství klientů mělo negativní zkušenosti, většinou o tom najdete reference na diskuzních fórech. V případě, že uvedená společnost provozuje i jiné agentury, prověřte i tyto.
  • Zeptejte se svých známých na jejich zkušenosti.

2. Zjistěte, zda má agentura licenci pro svou činnost od Ministerstva práce a sociálních věcí

  • Seznam licencovaných agentur najdete na stránkách http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace. Toto povolení může získat pouze ta agentura, jejíž majitel je právně bezúhonný, má odpovádající vzdělání a několik let praxe v oboru. Samotná licence však ještě nezaručuje solidnost agenturních služeb a ministerstvo za činnost agentury nijak nezodpovídá. Pokud agenturu v databázi nenajdete, zeptejte se přímo zástupců agentury, proč si o licenci nepožádali.

3. Až se pro určitou agentruru rozhodnete, pečlivě si pročtěte podmínky pracovního programu

  • Je důležité, abyste veděli, k jakým službám se agentura zavazuje a jaké služby můžete případně reklamovat. Měli byste též zjistit, zdali agentura nabízí jen přehled běžně dostupných informací o cílové zemi, popřípadě seznam kontaktů na místní agentury práce nebo její služby zahrnují kompletní servis při hledání a zajištění pracovního místa.
  • Přesný výčet služeb musí být zahrnut též ve smlouvě, kterou budete s agenturou podepisovat. Celou si ji pročtěte a ujistěte se, že obsahuje všechny náležitosti a stejně tak všechny body, na kterých jste se s agenturou dohodli (např. zajištění ubytování, odvoz z místa příjezdu, zařízení pracovního místa apod.) Pokud smlouva například nebude hovořit o jasném termínu, do kterého vám bude zajištěna pracovní pozice, a vy ještě týden před plánovaným odjezdem nebudete vědět, kde budete pracovat, jen těžko si můžete na tento fakt později stěžovat. 
  • Nikdy neplaťte za slzužby, jejichž splnění nemáte podložené písemně. Neposílejte agentuře peníze předem a neplaťte za něco, co si můžete dohledat sami („balíčky užitečných informací“).

4. Před samotným odjezdem

  • Zjistěte si o dané zemi co nejvíce informací – podmínky pobytu a kontakt na české zastupitelské úřady.  Podívejte se na stránky Ministerstva zahraničí http://www.mzv.cz (záložka Státy a území) a pokud se jedná o zemi EU,  můžete využít informace na stránkách služby Eures http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/zeme.
  • Získejte od známých kontakty na lidi, na které se budete moci v cílové zemi v případě potřeby obrátit.

5.  Prostudujte informace sítě EURES pro každého, kdo chce využít služeb agentur práce při hledání práce v  zahraničí.

Dobrým vodítkem k tomu, jak se vyhnout nespolehlivým nebo podvodným agenturám, mohou být dosavadní praktiky těch, které zneužily vklady zájemců o práci nebo které klientům neposkytly kvalitní služby. Zde proto uvádíme odkazy na stránky popisující činnost takových agentur a příběhy lidí, kteří chtěli využít jejich nabídky:

Případ neseriozní agentury „Práce v zahraničí“:

http://icm.cz/agentura-prace-v-zahranici-konci-jeji-majitel-byl-obvinen-z-podv
http://zlinsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/sliboval-praci-v-zahranici-tisice-lidi-obral-o-mil.html
http://praceprace.blog.cz/rubrika/o-blogu

 

Pro NICM zpracoval Tomáš Hodač, červen 2009
Aktualizace: M. Borovská, srpen 2017
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Eures, Euroskop

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2