Johnny English se vrací (Johnny English Reborn) – Nejlepšímu britskému agentovi dochází dech – recenze

Johnnyho Englishe z roku 2003 zvládl Peter Howitt natočit na výbornou. Špionská komedie stojící na výkonu bravurního komika Rowana Atkinsona a na vypointovaném příběhu se vyrovnala i těm nejlepším bondovkám, aniž by přitom klesla na úroveň parodie nebo satiry. Jestlipak by Atkinsona kdy napadlo, že potrhlý hrdina, kterého vymyslel pro sérii reklam na kreditní karty Barclyard, to dotáhne až do dvou filmů. Aktuální sequel se pod taktovkou Olivera Parkera (Jak je důležité míti Filipa, Holky z naší školky) vydal podobnou cestou jako jednička, opakovaný vtip ale přestává být vtipem a ztrácí na síle.

Neopakuje se jenom ozkoušené schéma (English se pouští do nového případu, zpacká přitom, na co sáhne, na konci však celou situaci zachrání), ale i jednotlivé gagy. Klasická záměna dvojníků není zábavná ani napoprvé, scénáristé ji tu přesto vyždímali hned natřikrát. Některé gagy vyšumí úplně, protože je odhadnete na dlouho dopředu. „Beanovské" překlepy a scény typu English si sedne na kočku, nebo Englishovi se během akce rozpadne zbraň, jsou starší než samotná britská tajná služba. I ten nejlacinější vtip naštěstí dokáže Atkinson bravurně prodat, aniž by se musel moc snažit. Úplně si vystačí s tupým výrazem a s povytažením obočí, jak jsme u něj ostatně zvyklí. K dobru mu slouží i celkem originální vtipy, jako je ten s parkourovou honičkou, kde si překážkovou trať v honbě za hbitým asiatem ležérně usnadňuje otevřenými brankami či žebříkem. Z hlediska humoru ale nečekejte vůbec nic nového. Na salvy smíchu to tentokrát nestačí, na pobavené usmívání však ano.

Po vzoru Jamese Bonda nechybí rázná šéfová oddělení MI 7, proradní kolegové nebo bondgirl, která se schovává v pozadí v podobě psycholožky Kate (Rosamund Pike). Nezapomnělo se ani na nejrůznější technologické vychytávky (přístroj spouštějící hlasitý alarm v případě agenta v nouzi jasně vede) a na nadstandardně vybavený vůz (případně vozík). Někam se ale zatoulal pořádný záporák. Po odhalení tajné zločinecké organizace stopy k nikomu dalšímu nevedou a žádný z mála jejích členů by takovému Seanu Connerymu nestál za povšimnutí. Děj pak nemá jak gradovat a podbízivě přestřelené finále nezaujme ani tak vyústěním příběhu, jako spíš destinací, ve které se odehrává. Lépe by mohly být využité i pasáže zabývající se Englishovou zpackanou misí, kvůli které se musel uchýlit mezi mnichy do tibetského kláštera. Něco podobného bylo mnohem lépe provedeno už ve Žhavých výstřelech 2.

Napodruhé už není Johnny English takové terno. Jedná se spíš o nostalgické připomenutí, než o plnohodnotné pokračování. Napůl funkční humor na téma nešika English versus zbytek světa, několik málo akčních scén a nepřekonatelný komediální talent hlavního protagonisty přesto dostačují k lehce nadprůměrnému hodnocení. To ovšem neznamená, že English není nanejvýš jednorázová podívaná s krátkou spotřební lhůtou.

Hodnoceni: 60%

Režie: Oliver Parker
Hraji: Rowan Atkinson, Dominic West, Gillian Anderson, Rosamund Pike, Mark Ivanir, Togo Igawa, Pierce Brosnan, Richard Schiff, Burn Gorman, Ben Miller, Tim McInnerny, Chris Mansfield, Daniel Kaluuya
USA / Velká Británie / Francie, 2011, 101 min

 

Další aktuální filmové recenze zde!

 

Zdroj: Fanmovie.cz
Vložila Markéta Šretrová, říjen 2011

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2