Kanada zavedla víza pro české občany. Jak o ně žádat?

Kanada dnes zavedla pro Čechy vízovou povinnost. Učinila tak ani ne po dvou letech, co víza zrušila. Podle oficiálního vyjádření kanadského ministerstva pro přistěhovalectví ji k tomu vedl zvyšující se počet žádostí o politický azyl ze strany českých občanů.

 

Vízová povinnost vstoupila v platnost 14. 7. v 6:01 středovevropského času, ale během prvních 48 hodin po zavedení je možné požádat o vízum po příjezdu do Kanady. Pokud plánujete přílet do Kanady po 15. červenci 2009, 23:59 hod. severoamerického východního časového pásma (16. července 5:59 hod. středoevropského letního času), budete muset předtím požádat o vstupní vízum, a to zasláním žádosti Velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Jak o vízum zažádat?

Během přechodné doby 48 hodin po zavedení víz bude možné doručit  žádost o vízum do schránky kanadského velvyslanectví v Praze. Po uplnutí tohoto období bude mít na starosti vyřizování všech žádostí Velvyslanectví Kanady ve Vídni. Všechny vízové formuláře budou proto muset být doručeny na tamější vízové oddělení. Kanadské vylvyslanectví ve Vídni bude také jediné, které bude o vízové problamtice podávat informace.

Formuláře pro žádost o vízum, instrukce, všeobecné informace a seznam poplatků týkající se žádosti o vízum pro krátkodobý pobyt (Temporary Resident Visa, vízum pro návštěvníky) jsou k dispozici zde. Jak je uvedeno na seznamu poplatků, mohou být poplatky uhrazeny v České republice i v mnoha jiných zemích.

Občané České republiky, kteří jsou v současné době mimo Českou republiku, nebo ti, kteří navštíví jinou zemi před vstupem do Kanady, mohou požádat o vízum pro dočasný pobyt v nejbližší kanadské vízové kanceláři v místě, kde se nachází. Seznam kanadských vízových kanceláří v zahraničí je uveden na následující stránce: http://www.cic.gc.ca/english/information/offices/apply-where.asp

O vízum bude možné později zažádat také prostřednictvím cestovní kanceláře, která bude registrována u vízového oddělení kanadského velvyslanectví pro zpracování žádostí.

Poplatek za vízum bude 70 kanadských dolarů (cca 1130 Kč).

Pracovní a studijní programy

Pokud jste již obdrželi povolení od vízového oddělení ve Vídni na práci nebo studium v Kanadě (včetně účasti v Mezinárodních programech mládeže a Programech mobility mládeže), vízum do svého cestovního pasu obdržíte bez poplatku, a to poté, co doručíte vízovému oddělení ve Vídni svůj pas a originál dopisu, který jste od vízového oddělení již dříve obdrželi. 

Pokud jste novým žadatelem v rámci některého z Mezinárodních programů mládeže a Programů mobility mládeže, musíte doručit svou žádost včetně cestovního pasu Velvyslanectví Kanady v Praze. Velvyslanectví v Praze zhodnotí, zda splňujete kritéria pro účast v jednom z těchto programů, a vaši žádost dále postoupí vízovému oddělení ve Vídni tak, jak tomu bylo doposud. 

 

Více informací obdržíte na následujících stránkách:

http://www.international.gc.ca/missions/czechrepublic-republiquetcheque/visas/13_07_09-ces.asp

http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/prohlaseni_a_stanoviska/x2009_07_14_info_o_postupu_pri_podani_zadosti_o_vizum_do_kanady.html

http://www.cic.gc.ca/english/information/faq/visit/index.asp#czech (FAQ)

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Velvyslanectví Kanady v Praze
 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1