Knihovna na křídlech fantazie - CONiáš 2010 Na dračích křídlech

Již počtvrté se Městská knihovna v Praze (MKP) ponoří do světa science fiction a fantasy. V sobotu 18. září se od 10 hodin v malém sále Ústřední knihovny (Mariánské nám. 1, Praha 1) totiž odehraje další ročník akce nejen pro fanoušky literatury sci-fi a fantasy s názvem CONiáš. Na programu budou přednášky, besedy s autory, soutěže, hry i filmová projekce.

Tématem letošního ročníku jsou draci. Organizátoři, stejně jako čtenáři fantastiky, totiž věří, že draci opravdu existují. Stačí se jen dobře dívat. Navíc jsou tato bájná stvoření jedním ze základních prvků, bez kterých se fantasy prostě neobejde. Jsou postavami nejen z knih, filmů, her, ale také častým motivem obrazů, ilustrací a přezdívek... S trochou nadsázky se dá říct, že když ve fantasy není drak, není to pořádná fantasy.

Draci budou v programu zastoupeni v mnoha variantách a představeni z mnoha různých úhlů. Etnolog Petr Janeček, autor oblíbené Černé sanitky, se jim bude věnovat z hlediska mytologie a historie. Sinolog Martin Kříž se zaměří na draky čínské. Michal Langr představí draky coby filmové hvězdy a fanoušci sdružení kolem webových stránek draci.info nabídnou přehled o dracích v širokých vodách internetu. Chybět samozřejmě nebudou ani autoři, kteří ve svých dílech draky použili (Jiří W. Procházka, Vlado Ríša nebo Pavel Renčín) a jedna nová dračí kniha bude na CONiáši pokřtěna. Antologie Legendy: draci z nakladatelství Straky na vrbě přinese pohled na draky 28 českých autorů - začínajících i těch zkušených. 

Celou rodinu pak jistě potěší poslední bod našeho programu - promítání jedničky Shreka. Zlobr sice není drak, ale dračice hraje v tomto animovaném filmu také celkem podstatnou roli. Film začíná ve 20 hodin ve velkém sále Ústřední knihovny, čtenáři s platným průkazem MKP a návštěvníci CONiáše mají vstup zdarma, ostatní veřejnost si lístky koupí za 30 Kč.

Návštěvníci CONiáše 2010 se mohou dál těšit na stánky s knihami s coniášovskou slevou, hobití obchůdek nebo herní místo, kde budou k vyzkoušení nejrůznější deskové hry.

CONiáš 2010 - vstupné: čtenáři knihovny s platným čtenářských průkazem ZDARMA, ostatní veřejnost 80 Kč.

Co je to vlastně CON v názvu akce? Označují se tak setkání fanoušků žánru sci-fi nebo fantasy, která probíhají po celém světě i u nás již řadu let. Ty největší trvají několik dní a sjíždějí se na ně i tisícovky návštěvníků. Náš CONiáš je z rodiny setkání menších, jednodenních, ale o to útulnějších. A navíc se koná v místě, kde jsou knihy domovem - knihovně.

Více informací na www.mlp.cz/conias10

Zdroj: TZ Městské knihovny v Praze

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5