„Je na kostele stále pět?“ - novinka nakladatelství Argo

Tento týden vychází třetí sbírka fejetonů a sloupků s názvem „Je na kostele stále pět?“ (nakladatelství Argo) autorky Magdy Jogheeové (Šimíčkové).
 
Vystudovala Fakultu žurnalistiky University Karlovy v Praze. Žila poněkud nomádským způsobem života. Bydlela na jižní Moravě, v Ostravě, Praze, na východním Slovensku i na ostrově Mauricius. Od roku 1989 žije se svou rodinou a zvířenou na Českolipsku. Byla u zrodu občanského sdružení Pasant a dvanáct let pracovala s lidmi závislými na drogách a bezdomovci.
 
Její fejetony a sloupky vycházely v Mladém světě, Českolipských novinách, Magazínu Lidových novin, Nedělních lidových novinách, Víkendu Mladé fronty, od roku 2007 spolupracuje s týdeníkem ONA Dnes. Předchozí sbírky „Nejlepší přítel člověka je mol“ (2011) vydalo nakladatelství Mladá fronta, „S kabelkou kolem světa a kompostu“ (2014) nakladatelství Argo.
 
„Necítím se jako nějaká spisovatelka… jak si to občas myslí lidé, hned, co jim vyjde první knížka či kuchařka. Ačkoliv, někdy může být i první či jediná knížka geniální, to je fakt. Pro mě je spisovatel Dostojevskij, Hesse a jiní. Spíš mám pořád novinářskou duši. Já jen tak jdu po cestě, koukám, poslouchám, něco zahlédnu, zvednu, sesbírám a je z toho sbírka…“
 
Nových 55 sloupků a fejetonů je o zvířatech, levé mozkové hemisféře, Francii, Havaji, České Lípě i Českém Dubu, léčivém dubu, děravém kýblu, o džungli, spolucestujících, kufrech, pitomém syndromu, kterým autorka trpí a o všem, co tvoří její svět. Objevují se jména lidí, se kterými se shodou okolností našla, váží si jich a je vděčná za tato setkání. „Jako novinářka jsem se seznámila s úžasným doktorem Tomášem Edelem, ředitelem muzea Karolíny Světlé v Českém Dubu, se skvělou malířkou Evou Filipovou, Jaroslavou Šetelíkovou, která vyřezává nádherné, dřevěné ptáčky a já některé z nich přechovávám doma v nice kredence či autistkou Maruškou Balážovou, co přivezla ze speciální olympiády v Los Angeles čtyři zlaté medaile.“ I o těchto setkáních jsou v knize fejetony.
 
Jak Magda Jogheeová říká, fejetony jsou její láska stejně jako psi, kočky, ptáci, stromy, hvězdy na nebi… „Občas bývá obohacující také setkání s lidmi, jak jsem naznačila výš. Ale den mi zpříjemní i laskavá prodavačka, milý průvodčí či pošťačka. Občas stačí, když mě jen neválcují nákupním vozíkem, nevybržďují, nenabízejí výhodnou půjčku či tarif nebo pánev se zázračným povrchem. Ale hezky si s vámi povídají u stolečku s kávou, dokonce i naslouchají, bez věčného zvedání mobilu s neomezeným tarifem a bez toho, že šíleně někam spěchají. Nebo jdou s vámi třeba na procházku…,“ říká autorka.
 
Vložila: Natalie Jogheeová, duben 2017 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30