Kocour v botách (Puss in Boots) – Průšvih na nízkých podpatcích (recenze)

Jak mohlo dopadnout samostatné dobrodružství jedné z postav, která se objevila v oblíbené sérii o zeleném zlobrovi? Dvěma způsoby. Buďto mohli být diváci nadšení z povedeného prequelu Shreka, jenž si zachoval vše, co máme rádi, nebo naopak mohli být zklamáni z nastavované kaše. Naneštěstí právě tím Kocour v botách je. Řídkou, nemastnou, neslanou kaší.

Děj je tak přímočarý, aby jej pochopili i diváci, kteří teprve nedávno odložili dudlík. Jistě, animované filmy se dělají především pro děti, ale filmy jako první dva Shrekové nebo Jak vycvičit draka dokázaly, že i dospělí se u nich mohou dobře bavit. To u Kocoura v botách neplatí. Humor je dost jednoduchý, opravdu vtipných hlášek poskrovnu a překvapivé momenty se vyskytují tak často jako důchodci na promítání Twilightu.

Příběh se točí kolem kouzelných fazolí. Ty chce získat Kocour, jeho bývalý přítel Valda Cvalda a manželská dvojice kriminálníků. Proč? Protože když je zasadíte, dostanete se do zámku v oblacích, kde není kyslík, ale helium (ó ano, pištivé hlasy jsou stále tak vtipné, že?) a kde je dostatek zlatých vajec pro všechny.

Kocour naštěstí zůstal charismatickým švihákem, což se řadí do mála věcí, které se dají pochválit. Mezi ně patří i to, že známých roztomiloučkých pohledů je užito s mírou. Také jeho chování v současnosti vás okouzlí, dokonce i vyprávění z dětství působí přiměřeně dojemně do chvíle, než se dovíme, že Kocoura zradilo... vejce.

Vejce natvrdo je dost oblíbené, o ruských vejcích by se dalo diskutovat, ale vajíčko ala  padouch je rozhodně špatný nápad. Valda Cvalda není nevzhledným, ale zároveň sofistikovaným bídákem, který budí hrůzu a probouzí nenávist. Ani komickým ničemou, jehož předem prohrané boje vyvolávají hlučný smích. Valda měl být asi syntézou těchto dvou typů, která se nějak nepovedla. Zlotřilé vejce, které nedokáže samo slézt z bedny, je jednoduše trapné. Divák se neubrání myšlence, že by ho nejradši viděl nahniličku.

Důležitou roli v příběhu, tedy podílet se na jeho natahování až na hranici únosnosti, má kočičí femme fatale se sexy jménem Čiči Tlapička. Ta je takovou Kočkou v botách. Mezi její hlavní zbraně patří bojovnost, smyslnost a schopnost urazit se ve správnou dobu. Kdyby nebyla tak podobná postavě Kocoura, mohla by být i zajímavá.

A nyní největší zlo. To, které střeží ptáka snášejícího zlatá vejce. Všem, komu je pět a více let je od první chvíle jasné, co za strašlivého tvora to je. Bojíte se, že se později ukáže. A tak se stane. Největším nebezpečím, které může vyhladit celou vesnici, je... přerostlá husa. Husa! To ani třetí rozměr nezachrání.

Kocour v botách měl potenciál. Naneštěstí bylo ve vystaveno tak, aby jakákoliv kvalita zanikla. Jestli se chcete pobavit, podívejte se na trailer. Nic zábavnějšího než pití panáka mléka s drsným výrazem ve filmu nenajdete.

 

Hodnoceni: 50%

Režie: Chris Miller
Hraji: Antonio Banderas, Salma Hayek, Zach Galifianakis, Billy Bob Thornton, Guillermo del Toro, Tom McGrath, Chris Miller
USA, 2011, 90 min

 

Další aktuální filmové recenze najdete ZDE

 

Zdoj: FanMovie.cz
Vložila Markéta Šretrová, prosinec 2011

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2