Levné ubytování na cestách

mountain cottageLéto a čas prázdnin a cestování se pomalu blíží, a tak možná i vy přemýšlíte o tom, kam se letos vydáte. Peněz není nikdy nazbyt, a tak vám přinášíme tipy, jak se v zahraničí levně ubytovat.


HOSTEL

Asi nejznámější variantou levného ubytování pro mladé jsou hostely. Jsou určeny především mladým dobrodruhům, kterým nevadí sdílet pokoj, kuchyň či koupelnu s někým dalším. Proto se zde také platí za postel, nikoli za pokoj. A cena je většinou opravdu přijatelná. Hostely se využívají nejčastěji na přespání na krátkou dobu, ale výhodou tohoto typu ubytování určitě je, že se během ní můžete seznámit s dalšími cestovateli z celého světa.

Hostel si nejlépe naleznete a zarezervujete přes internetové zprostředkující portály:

 

A nezapomeňte, rezervaci je dobré udělat včas. Mnoho hostelů je spíše rodinného charakteru a často nemívají velkou kapacitu.

 

AIRBNB

Airbnb je internetové komunitní tržiště s jedinečným ubytováním po celém světě ve všech cenových relacích. Lidé, kteří mají volnou ubytovací kapacitu, zde inzerují své pokoje či celé byty a ti, co potřebují nocleh, si mohou vybrat z tisíce nabídek podle různých parametrů.

Airbnb nabízí ubytování u místních lidí v jejich domově a umožňuje tak poznat, jak se v dané zemi skutečně bydlí a žije.

Po registraci zdarma na www.airbnb.czzískáte svůj profil, který je zároveň i vaší vizitkou pro potenciální hostitele nebo hosty. V profilu jsou uložené reference a zkušenosti s vámi, a tak se snadno odhalí jakékoliv nespolehlivé nabídky.

Pro lepší představu, jaké bydlení hostitel nabízí, pak slouží stránka s domácími pravidly, kde se dozvíte, co je v daném ubytování možné a co ne. Např. jestli si můžete vzít s sebou domácí zvíře, pozvat jiné přátele apod.

Při cestování s Airbnb máte také k dispozici zakaznický servis, který vám pomůže v případě problémů. Pokud jste na straně hostitele, máte dokonce záruku na škodu způsobenou krádeží či nedbalostí hosta.

I stát se hostitelem může být velmi zajímavá zkušenost. Doma ve svém obýváku můžete potkat nové přátele a poznat vzdálené kultury.

 

COUCHSURFING

Stále oblíbenější možností ubytování zcela zdarma je tzv. couchsurfing.  Jde o celosvětovou síť lidí, které spojuje zájem o cestování, poznávání jiných kultur, lidí a míst.

Couchsurferem se stanete registrací na www.couchsurfing.org, kde si vytvoříte svůj profil, kam uvedete základní informace o sobě – jaké jazyky ovládáte, co vás baví, co je pro vás důležité a v jakých podmínkách můžete někoho ubytovat.

Svého couchsurfera pak vyhledáváte podle místa, kam se chystáte vycestovat a samozřejmě podle toho, jak vám je kdo sympatický. U couchsurfingu se předpokládá, že se svým hostitelem budete komunikovat, sdílet své cestovatelské zážitky i informace o své rodné zemi a třeba i společně někam vyrazíte. Milé je, pokud přivezete nějakou malou pozornost nebo uvaříte večeři. Couchsurfing tedy není úplně vhodný pro introvertní „kakabusy“, které kontakt s druhými lidmi spíše obtěžuje.

 

 

Vložila: Markéta Žáková, květen 2014.
Zdroj: Deník Metro, www.eurodesk.cz, www.mladiinfo.cz
Poslední aktualizace: Simona Fialová, červen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5