Lidí s rakovinou kůže přibývá

Rakovina kůže patří mezi nejnebezpečnější formy nádorového onemocnění. Ve Velké Británii se stal karcinom kůže nejčastější formou nemoci u mladých žen, v Česku za posledních třicet let stoupl výskyt melanomů o 420 procent, ročně onemocní 1300 lidí.

Z posledních čísel, která zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že v roce 2006 čeští lékaři zachytili 16 531 zhoubných kožních nádorů. Toto číslo představovalo 23 procent všech nádorových diagnóz v Česku. Obvykle se jednalo o nádory v prvním a druhém stádiu, které lze ještě dobře léčit.

Onkologové a dermatologové přesto bijí na poplach. „Jde přitom o onemocnění, o kterém můžeme sami do určité míry rozhodovat. V létě příliš hazardujeme s opalováním, v zimě s návštěvy solárií," řekl lékař Jiří Pešina. Pokud člověk vyhledá lékaře včas, léčba je krátká a úspěšná. V opačném případě, pokud pacient přijde s kožním nádorem v pokročilé formě, vyhlídky na uzdravení jsou minimální. „Chce to pečlivost a kontroly," říká Pešina. Sám je příkladem úspěšné léčby. Před lety si objevil na rameni podezřelé znaménko. Nenechal nic náhodě a vyšetření potvrdilo, že jde o melanom. „Vyoperovali ho a jsem naprosto zdravý," uzavřel Pešina.

Odborníci tvrdí, že hlavní příčinou nárůstu rakoviny kůže je honba za opálením. Vinu na prudkém nárůstu onemocnění u mladých lidí je hazardování při opalování na poledním slunci, kdy je UV záření slunce nejsilnější a také solária. Kromě toho se podceňuje prevence. U mladých lidí se nádory kůže nepředpokládají a změny kůže či další varovné příznaky se podceňují. Proto se nádory zachytí pozdě a šance na vyléčení razantně klesá.

Existují tři hlavní typy kožních nádorů. Jde o karcinom z bazálních buněk, dlaždicobuněčný karcinom a melanom. Karcinom z bazálních a dlaždicových buněk tvoří 95 procent všech kožních nádorů. Tyto nádory jsou při včasném stanovení diagnózy dobře léčitelné. Melanom je tvořen abnormálními pigmentovými buňkami, které se nazývají melanocyty. Jedná se o nejvážnější formu kožního nádoru. Je příčinou až 75 procent úmrtí na kožní nádory.

Dlouhodobé slunění vede většinou ke vzniku nádoru z dlaždicových či bazálních buněk. Spálení pokožky zejména před 18. rokem může způsobovat melanom. Melanom je nejzávažnější formou rakoviny kůže. Lékaři proto apelují na dostatečnou ochranu dětí a mladých lidí. Vyšší riziko onemocnění hrozí lidem se světlou či pihovatou kůží, světlou barvou očí a blond či zrzavými vlasy. Dalšími rizikovými faktory jsou nádory kůže v rodinné anamnéze.

Nejčastějším varovným signálem rakoviny kůže je nové znaménko či změna již existujícího mateřského znaménka.

Karcinom z bazálních buněk vypadá jako malá hladká jakoby vosková perla většinou na tváři, uších či krku nebo jako zarudlé či zahnědlé místo na trupu či končetinách. Karcinom z dlaždicových buněk vypadá jako pevný zarudlý uzlík, který může šupinatět, svědit a krvácet. Nádor z dlaždicových a bazálních buněk se většinou nachází na místech exponovaných slunci, ale může být kdekoliv. Melanom obvykle vypadá jako pigmentovaný flek.

Příznaky melanomu je nesouměrnost znaménka, jeho ohraničení je špatně rozlišitelné od zdravé kůže. Může mít červenou barvu, ale také bílou nebo modrou, popřípadě různě hnědou a je také větší.

Léčba rakoviny kůže záleží na typu, rozsahu a umístění nádoru. Většinou se chirurgicky odstraní, následně se pacient podrobí chemoterapii či ozařování.

Nejdůležitější je podle lékařů prevence. Kůže se při opalování musí chránit krémem s co nejvyšším ochranným faktorem. Lidé by se měli vyhnout slunění mezi 10. hodinou dopoledne a 15. hodinou odpoledne. „Všichni by si měli všímat nových útvarů na své kůži a hlídat si mateřská znaménka a při změnách navštívit kožního lékaře," dodal Pešina. Neškodí užívat potravinové doplňky s Beta karotenem. Ten je zdrojem pro tvorbu vitamínu A, který je pro dobrý vývoj a regeneraci kůže nezbytný.

 

Pro NICM zpracovala Bc. Natalie Jogheeová

Zdroj: Mediafax

Článek vydán dne: 21. 4. 2010

Zveřejněn na adrese: http://www.spotrebitele.info/potraviny_zdravi/clanek.shtml?x=2353862

Poslední aktualizace: Tereza Komůrková, březen 2014, www.toplekar.cz/archiv-clanku/pacientu-s-rakovinou-pribyva-diky-vcasne.html

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5