Modrý den v AFI Paláci zvýší povědomí o autismu dětí

Světový sen porozumění autismuSvětový den porozumění autismu připadá již na tento čtvrtek 2. dubna 2015. V Pardubickém AFI Paláci se uskuteční při této příležitosti celodenní osvětový program, s cílem seznámit širokou veřejnost s projevy poruch autistického spektra.

„Nejsem nevychovaný, jsem jen autista“, je stručným obsahem vzkazů dětí, které žádají své okolí o pochopení, laskavost a toleranci.

Třetí ročník akce, jejímž symbolem je modrá barva jako vyjádření přijetí světa autistů, se uskuteční ve středu 1. dubna od 11 do 16 hodin v prostorách obchodního centra. Na pořadu je prezentace neziskových organizací poskytujících služby pro osoby s autismem a ukázky metod jejich práce. O zábavný program pro děti se od 16.30 hodin postará duo Eva a Nešika v rámci modré show Šmoulení. 

Záštitu nad celou akcí mimo jiné převzali místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horká a primátor města Pardubic Martin Charvát.

Ne každé dítě, které z ničeho nic začne křičet nebo se válet po zemi, je nutně nevychované a jeho rodič neschopný. Každý rok se v České republice narodí okolo 200 dětí s poruchami autistického spektra, které doprovází závažné problémy v oblasti komunikace a sociálního chování.

„Zveme všechny děti a jejich rodiče, aby tuto středu přišli do AFI Paláce a svou účastí vyjádřili podporu dětem s autismem a zároveň se o tomto onemocnění dozvěděli více. Na vlastní oči uvidí ukázky práce neziskových organizací, které při léčbě autistických dětí využívají muzikoterapii, canisterapii nebo tanec. Speciální výchova je prokazatelně jediným úspěšným způsobem, jak u podobných dětí dosáhnout zlepšení,“ říká Jana Michalcová, marketingová manažerka AFI Paláce.

Všichni návštěvníci AFI Paláce se mohou těšit na bohatý doprovodný program. Manželé Novotní, herci Východočeského divadla Pardubice, budou předčítat příběhy a vzkazy od autistů a jejich pečujících osob.  Tyto vzkazy jsou již týden vystavené v AFI Paláci v rámci expozice „Chceme se domluvit“. Ukázky muzikoterapie předvede například pardubické rehabilitační centrum pro děti Lentilka, které vystoupí s představením „Jak pračlovíček k ohni přišel“. Pozitivní vliv pohybu a především tance na autistické děti představí Speciální ZŠ Chrudim či taneční soubory ze Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ. Canisterapii neboli léčebný kontakt psa a člověka veřejnosti přiblíží Rodinné Integrační Centrum.Vložila: Tereza Komůrková, duben 2015
Zdroj: TZ

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2