Nadané děti mohou do školy už v pěti letech

Novinka se týká už nadcházejících zápisů v lednu a v únoru. Péče o malé talenty ale v Česku stále není dostatečná.

Ještě než se oficiálně stanou školáky, ovládají abecedu a čísla, listují si v encyklopediích, dumají nad technickými záhadami. S vrstevníky ve školce si obvykle moc nerozumí. A když se pak, v šesti nebo sedmi letech, konečně dočkají nástupu na základní školu, první třídu prozívají nudou.

Od příštího školního roku to však nadané děti budou mít o něco snazší. Bude totiž možné o rok uspíšit jejich nástup do školy. Novinka se týká už nadcházejících zápisů, které základní školy pořádají v lednu a únoru.

Mimořádně nadaných dětí jsou v populaci tři až čtyři procenta. České školství o ně stále neumí dostatečně pečovat. Podle loňské zprávy České školní inspekce dokáže mimořádný talent u dětí rozpoznat a rozvíjet jen 43 procent škol. "Záleží na škole a učitelích, jaké podmínky pro mimořádně nadané děti vytvoří. Stává se však, že kantoři talent u dítěte nerozpoznají a jeho odlišnost chybně diagnostikují třeba jako poruchu učení. Pak se třeba až na střední škole zjistí, že v tom dítěti bylo něco upozaděno," říká ředitelka Institutu pedagogicko-psychologických poraden Jana Zapletalová.

Pětiletý prvňáček

Místo současných šesti let může od příštího školního roku talentované dítě do lavice usednout už v pěti. Rozhodovat o tom však nebudou jen rodiče nebo ředitel. Malý talent bude muset absolvovat vyšetření u psychologa, který posoudí, jestli je na školu i v pěti letech dostatečně vyzrálý.

Pětiletý prvňák se totiž rázem octne v kolektivu o rok či o dva starších dětí, a tak mu může hrozit například šikana. "Nejnovější evropské průzkumy ukázaly, že riziko šikany je v těchto případech nižší než riziko nudy," řekla Zapletalová. Podle ní mají mimořádně nadané děti zpravidla zájmy, jejichž šíři nemohou se svými vrstevníky v mateřské škole sdílet. Přirozeně se tak snaží komunikovat se staršími dětmi. "Hodně záleží také na učitelích a jejich přístupu," říká Zapletalová.

Buzková na nadané nedbala

Péče o mimořádně nadané děti se v Česku začala ve větší míře skloňovat od roku 2005, kdy vešel v platnost nový školský zákon. Ten počítá s tím, že se mimořádně talentovaní žáci mohou učit podle individuálních vzdělávacích plánů, což jim dalo možnost například přeskakovat některé předměty nebo dokonce ročníky. Školy také, pokud chtějí, mohou zakládat speciální "nadané" třídy. Zmíněný zákon prošel v době, kdy ministerstvo školství vedla Petra Buzková (ČSSD). Úředníci pod jejím vedením se však k talentovaným dětem moc vstřícně nechovali. Buzková například opakovaně odmítla zapsat do sítě škol soukromou ZŠ pro mimořádně nadané děti Cesta k úspěchu. Tu před několika lety založil otec matematicky mimořádně nadaného chlapce, který zjistil, že české školství neumí s talentem jeho syna vůbec pracovat. Předchůdce Buzkové Eduard Zeman se zase opakovaně pokoušel zrušit víceletá gymnázia s argumentem, že brzké selektování dětí je škodlivé. Poslanci však jeho návrhy neschválili. Důrazněji se o nadané děti začali zajímat teprve ministři Ondřej Liška (SZ) a Miroslava Kopicová. Nyní například v každém kraji existuje alespoň jedno speciální psychologické centrum, které se zaměřuje na malé talenty.

Ve vyspělých zemích, zvláště skandinávských, je důraz na podporu talentů běžný. I na Slovensku speciální třídy pro nadané děti "provozují" už třináctým rokem.


Lepší podmínky pro vzdělávání nadaných dětí se v Česku rodí velmi pomalu

2001

Sociálnědemokratický ministr školství Eduard Zeman se již poněkolikáté pokusil zrušit víceletá gymnázia. Poslanci ani tentokrát jeho návrh nepodpořili.

2005

Prošel nový školský zákon. Mimořádně nadané děti mohou získat individuální vzdělávací plány a třeba přeskakovat předměty nebo ročníky. Školy také mohou zakládat speciální "nadané" třídy.

2008

Podle zprávy České školní inspekce dokáže u žáků mimořádné nadání rozeznat
a podporovat jen 43 procent škol.

2010

Do školy mohou talentované děti v odůvodněných případech nastoupit už v pěti letech.

 

Autor: Jana Machálková

Zdroj: Hospodářské Noviny

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5