Nečas chystá zkrácení výpovědní doby a možnost „vykoupit" se z práce

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chystá novelu zákoníku práce, která počítá například s prodloužení zkušební doby a zkrácením výpovědní lhůty. „Navrhuji přejít od modelu, kdy je dvouměsíční výpovědní lhůta a tříměsíční odstupné k měsíční výpovědní lhůtě a čtyřměsíčnímu odstupnému," prohlásil na toto téma nedávno ministr Petr Nečas.

 

Reforma zákoníku by podle něj měla dále usnadnit možnost sjednání pracovního poměru na dobu určitou.

 

Podstatného ulehčení by se mohli dočkat i kvalifikovaní a žádaní pracovníci. Podle Nečase chce vláda zavést možnost vyplatit se z pracovního poměru. Při zaplacení pěti měsíčních platů současnému zaměstnavateli by mohli odejít ještě bez výpovědní lhůty.

 

Pokuta za práci „načerno"

 

Podle dalších úvah by mohl být ten, kdo je přistižen při práci načerno, vyškrtnut z evidence úřadu práce, a ztratit tak na půl roku nárok na dávky hmotné nouze a na podporu. Postihy pro firmy, které tuto nelegální práci nabídly, by se současně mohly zvýšit ze dvou milionů na pět.

 

K částečným změnám zákoníku práce už došlo počátkem roku, kdy vyšla technická novela. „Ty nejpodstatnější nastaly v oblasti pracovního poměru, pracovní doby a odměňování zaměstnanců," říká Arthur Braun z advokátní kanceláře bpv Braun Haškovcová. Změnila se například úprava odstupného kvůli pracovnímu úrazu, konta pracovní doby. Změnil se také způsob zjišťování průměrného výdělku pro účely odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání.

 

Ministr Petr Nečas počítá s tím, že novela zákoníku práce by mohla začít platit od příštího roku. „V současnosti na ní pracuje skupina expertů. K posouzení vládě by měla být předložena někdy na konci června," říká mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

 

Podle dostupných informací by se novela měla řídit dánským nebo švýcarským modelem.

 

Zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-24739540-necas-chysta-zkraceni-vypovedni-doby-a-moznost-vykoupit-se-z-prace
Foto: www.mpsv.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30