Práce v zahraničí - nejčastější dotazy

|

Chtěl/a bych pracovat v zahraničí, co mám dělat?

Než začnete vybírat agenturu je třeba si uvědomit několik věcí. Proč jedu do zahraničí pracovat? Kvůli výdělku, kvůli atraktivnosti země, kvůli cestování, abych se naučil/a jazyk? Dále je vhodné sebekriticky zhodnotit, jaká je vaše jazyková vybavenost. Pokud například ovládáte skvěle jazyk a také se orientujete na pracovním trhu dané země, není třeba vyjíždět přes agenturu. Je také dobré počítat s prvotními náklady, které mohou v některých případech rozhodnout, kam se vydáte. Právě zodpovězením všech těchto otázek vám vykrystalizuje, kam se vydat a jaký pracovní program zvolit. Dále není nic snažšího než si na našich stránkách najít odkazy na agentury nebo vyhledávače a zkusit štěstí.

Ještě mi nebylo 18 - mohu pracovat v zahraničí?

Pracovní programy agentur bývají věkově omezeny dosažením 18 let. Mladší zájemci se mohou zúčastnit jazykových nebo jiných studijních pobytů, ne však programů zaměřených na výdělečnou práci. Další možností je dobrovolná práce - existují krátkodobé zahraniční projekty (většinou workcampy probíhající v období letních prázdnin) určené zájemcům mladším 18 let.

Našel/la jsem si agenturu. Je spolehlivá? 

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Seznam spolehlivých agentur má mít Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tam jsou ale agentury, které splnily podmínky u nás, nikoho nezajímá, jak s klienty zacházejí v zahraničí. Nejlepší je proto vybrat si agenturu podle něčích zkušeností. Čím bližší osoba, tím lepší. V situaci, kdy nikdo z vašeho okolí s agenturou zkušenosti nemá, zkuste internet. Na některých stránkách najdete i diskuze ohledně této problematiky. Musíte si ale vybírat, někdo například na agenturu nadává, protože jel do ciziny s naprosto jinými očekávaními, zatímco druhý je spokojen, protože přesně tohle čekal. Dávejte si rovněž pozor na to, co podepisujete. Důkladně si přečtěte smlouvu. Agentura nemá právo vzít si od vás peníze za zprostředkování zaměstnání. Samozřejmě, že agentuře zaplatíte, ale mělo by se jednat o její balíček služeb (pojištění, letenka, SIM karta, bankovní účet atd.). Ve smlouvě by také mělo být napsáno, zdali vám agentura sežene práci nebo vám pouze pomůže s hledáním práce, v tom případě nemáte nic jistého.

Jaké jsou možnosti práce v Austrálii?

Pro práci v Austrálii je potřeba pracovní vízum, které není snadné získat. Vhodným řešením je proto spojit práci v Austrálii se studiem - jako student totiž získáte v Austrálii možnost i pracovat. S pomocí agentury nebo rovnou ve spolupráci se školou se zapíšete ke studiu - ať už jazyka, nebo nějakého oboru - a vyřídíte si studentské vízum. Po příjezdu do Austrálie máte možnost požádat o změnu podmínky víza a získat tak možnost pracovat při studiu, tedy 20 hodin týdně, během školních prázdnin pak neomezeně. 

Dá se legálně pracovat v USA?

Chcete-li legálně pracovat v USA, budete potřebovat pracovní vízum, jehož získání není příliš pravděpodobné. Existuje však možnost dostat se do USA v rámci kulturně vzdělávacího výměnného programu (Exchange Visitor´s Program). Ten je zaštítěn vládou USA, která stanovila organizace, jež mohou zájemce do tohoto programu přijímat. Nelze se hlásit jako jednotlivec, musíte využít služeb českých agentur, které pro vás vyřídí speciální vízum J-1. To vám umožní pracovat v programu Work and Travel USA, Camp America, Au-pair nebo Internship, případně jako dobrovolník. Pro každý z programů jsou stanoveny přesné podmínky, které je třeba dodržet.  

 

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Michaela Vondrušová a Lukáš Perutka, 10. 1. 2008, poslední aktualizace březen 2018.

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5