Nejvyšší správní soud rozpustil Dělnickou stranu

Nejvyšší správní soud rozhodl rozpustit Dělnickou stranu. Likvidátorem bude brněnský advokát Radoslav Janeček z Brna. Soud začíná číst obsáhlé odůvodnění. V zaplněné jednací síni je klid, zazněly výrazy údivu.

Soud mimo jiné odmítl námitku Dělnické strany, podle níž by neměl vůbec rozhodovat o návrhu, protože zákon o sdružování v politických stranách mu podobnou pravomoc nedává.

Soudci připustili, že v zákoně je skutečně chyba, označili ji za "zcela zřejmou nedůslednost zákonodárce". Při změně zákona totiž nezměnil v zákoně odkaz, který dává vláda pravomoc navrhnout a Nejvyššímu správního soudu poté rozhodnout o rozpuštění strany i v jiných případech, než pokud strana nedodá povinnou zprávu o svém hospodaření. Předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček zdůraznil, že jde o chybu, zcela zřejmě ne o záměr. "Obsah námitky Dělnické strany plyne z nedbalosti a nekvalitní činnosti zákonodárce," zkritizoval však chybu.

V soudní síni jsou zhruba tři desítky příznivců strany jako zástupci veřejnosti, někteří mají logo strany na tričkách, další odznaky se symboly strany. Verdikt mezi nimi vyvolal mírný údiv, jednání však nenarušili a tiše poslouchají zdůvodnění. Předseda strany Tomáš Vanda zatím přihlíží s kamennou tváří, chvílemi se mu v ní objevuje mírně kyselý úsměv. Podle již dříve zveřejněných informací mají členové propojeno další politické uskupení, do něhož jsou připraveni vstoupit. A představitelé strany již dříve naznačili, že to pro ně bude vítaná reklama.

Rasismus, šovinismus, populismus
Soud mezitím kritizuje rysy rasismu, šovinismu a populismu v programu strany. Záměr prosazení povinného uvádění národnosti do ústavy má podle něj i širší vazby. A v některých částech má podle něj zjevné souvislosti s norimberskými zákony. Program totiž mimo jiné tvrdil, že těžce pracující "české národnosti" budou mít výhody například v podobě lázeňského léčení zdarma. A byť Vandas tvrdil, že toto ustanovení programu změnili, nedokázal to. Na nacistické Německo soud odkazuje i v souvislosti s odkazem na vyjádření k homosexualitě. "Jednalo by se o diskriminaci," komentoval Šimíček při čtení verdiktu. Stranu lze podle něj označit i za vykazující rasistické rysy.

Před 10. hodinou se před Nejvyšším správním soudem sešlo asi 30 příznivců strany.

Místo hlídá policie. V okolních ulicích stojí policejní vozy, v nichž jsou připraveni policisté k případnému zákroku. Radikálové si donesli vlajky a transparenty. Jeden z mladíků chtěl před budovou soudu rozvinout prapor se symbolem DS, policie mu to neumožnila.

Voleb se zúčastníme
Předseda strany Tomáš Vandas již dříve uvedl, že se kandidáti Dělnické strany přesto zúčastní sněmovních voleb. Strana smí podat ústavní stížnost, případně mohou členové přejít do jiného subjektu, například spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Vláda se již jednou pokusila dosáhnout rozpuštění strany. První návrh ale soud loni zamítl kvůli nedostatku důkazů. Tentokrát již podle odborníků vláda předložila lépe podložený materiál. Argumentovala například svědectvím znalce, podle kterého Dělnická strana v symbolech i slovních projevech navazuje na hitlerovský nacionální socialismus.

Advokát vlády Tomáš Sokol při lednovém čtyřdenním jednání předložil soudu také desítky listinných důkazů. Zvláštní sedmičlenný senát zhlédl videozáznam z pouličních bitek v Litvínově-Janově a vyslechl policisty, kteří se zabývají extremismem. Naopak předvolaní členové DS vypovídat nechtěli, se soudem komunikoval jen Vandas, který stranu zastupoval.

Nebezpečí pro demokracii
Podle vlády je Dělnická strana nebezpečím pro demokracii, spolupracuje s neonacisty a jejím cílem je totalita. DS obvinění popírá, za návrhem vidí snahu o umlčení nepohodlné politické konkurence.

 

Zdroj:www.lidovky.cz

Datum:17.2.2010

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5