NICM přivítalo Španěly, Estonce i Švédy

návštěva ze španělskaV současné době hostí pelhřimovské Občanské sdružení Hodina H skupinu zahraničních studentů. V rámci programu mezinárodního výměnného pobytu zavítali i do NICM v Praze.  

Osvěta ve formě výměnného pobytu
Podstatou projektu je seznámit mládež ve věku od třinácti do sedmnácti let s povinnostmi dospělých, ostatními kulturami a studentským životem v jiných státech. Všichni si tak vyzkouší, jaké to je starat se o domácnost, co obnáší být občanem Evropské unie, nebo co je třeba zařídit při cestování. A právě cestování si nyní užívají až až. 

Předtím, než se skupina mladých cizinců vydala na poznávací procházku po Praze, čekala na ně ještě zastávka v NICM. S činností informačního centra mládež seznámila Sára. Přiblížila jim význam instituce jako takové, oblasti, kterými se zabývá i akce, jež pořádá. Přestože výklad trval poměrně dlouho a probíhal ve vytopené místnosti, zimní bundy, čepice a šály si děti nesundaly. „Je tu úplně jiné počasí,“ vysvětlil své jednání Antonio ze Španělska a mladičká Švédka Julia dodala: „I lidé jsou tu jiní, jinak oblečení. A odlišná je také architektura – ve Švédsku nemáme takhle dekorované a návštěvahistorické budovy.“ České památky vůbec utkvěly v hlavách všech členů skupiny, naopak krajinu označili za téměř totožnou s tou jejich. 

„Být dospělý je výhoda v nevýhodě“
V souvislosti s hlavní náplní programu – poznat svět dospělých - jsme se hostů zeptali, zda-li je něco, co jim přijde výhodné na životě dospěláků. „Je to dobré v tom, že máte možnost rozhodovat sám za sebe a učíte se odpovědnosti. Ale v té zodpovědnosti je vlastně i ta nevýhoda,“ sdělila nám svůj názor čtrnáctiletá rodačka ze Švédska. V jistém smyslu se shodla s Antoniem, který již dospělý je: „Myslím, že více výhod mají mladí. Ale dospělí si zase mohou zařídit život, jak chtějí. A tím se ta výhoda stává nevýhodou.“ 

Ve věci poznání je návštěva České republiky pro účastníky výměnného pobytu rozhodně přínosem, ovšem zdá se, že v otázce dospělosti a budoucích povinností mají jasno. Pohled na svět je skoro stejný jak očima dítěte, tak očima dospělého člověka. A očividně nezáleží ani na tom, jestli žije ve Švédsku, Španělsku, nebo třeba Estonsku. 

 

Markéta Šretrová 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2