Nové ceny představí příklady úspěšných projektů integrace Romů

Praha - Představit úspěšné projekty integrace romské menšiny do většinové společnosti chtějí tvůrci nového projektu cen Gypsy Spirit. "Cílem projektu je vytvořit tradici v oceňování práce pro romskou komunitu," řekl dnes v Praze novinářům ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, který se k vyhlášení nového projektu nechal inspirovat na Slovensku.

Oceňováním úspěšných projektů na podporu Romů hodlá Kocáb vytvořit nový prostor na prezentaci pozitivních příkladů integrace. "Jde nám o projekty, které přinášejí měřitelné výsledky a které pro romskou komunitu představují reálnou pomoc," konstatoval Kocáb.

Nové ocenění je součástí dlouhodobého mezinárodního projektu Dekáda Romů, jehož se účastní země střední a východní Evropy. "Základním cílem dekády je zlepšit život Romů na všech úrovních," řekla Gabriela Hrabaňová, která projekt v ČR organizuje.

Podle Hrabaňové je třeba zlepšit zejména kvalitu bydlení, zdraví, vzdělání a zaměstnanosti Romů. "Patří sem i bourání předsudků a stereotypů. Myslíme si, že jsou často základní bariérou pro plnou integraci Romů," prohlásila Hrabaňová.

Ceny se budou vyhlašovat v pěti kategoriích. O vítězích v kategoriích určených pro nevládní organizace, firmy, na hodnocení mimoškolních vzdělávacích aktivit pro mladé Romy a pro jednotlivce dlouhodobě přispívající ke zlepšení postavení Romů rozhodne porota v čele s bývalým prezidentem Václavem Havlem.

O činu roku, který přispěl k záchraně lidského života nebo zlepšení jeho kvality, rozhodnou vybraní romští zástupci některých neziskových organizací. Výsledky cen organizátoři vyhlásí 1. prosince na slavnostním ceremoniálu v Pražské křižovatce v bývalém kostele sv.

Anny v Praze. Hostem večera bude populární romská kapela Gipsy. cz. Jednotlivé projekty na integraci Romů lze přihlašovat do 13. listopadu.

Informace o cenách budou uvedeny na internetových stránkách www.gypsyspirit.eu.

 

 

Zdroj:www.iporadna.cz

Datum: 27. října 2009

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30