Nový internetový slovník pro uchazeče o práci v ČR i v zahraničí

 Na webových adresách www.skills-translator.net a www.disco-tools.eu byl zpřístupněn nový Slovník dovedností a kompetencí (Dictionary of Skills and Competencies - DISCO). Tento portál obsahuje termíny související s výkonem jednotlivých povolání hned v několika jazycích - češtině, angličtině, němčině, francouzštině a maďarštině. Litevská a švédská verze se dokončují. Slovník umožňuje snadnější porovnávání kvalifikací v různých zemích.

 

On-line slovník pod zkratkou DISCO nabízí žákům, studentům a lidem hledajícím zaměstnání snadný přístup k terminologii dovedností a kompetencí včetně jejich překladu. Tento vícejazyčný slovník byl vytvořen v rámci projektu Leonardo da Vinci, který od roku 2004 do letošního února koordinovala rakouská společnost 3s (Superior - Skills - Solutions). Na projektu se podílelo 16 partnerských institucí z 11 evropských zemí. Českou republiku zastupoval Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV). Každá země EU má značně odlišné prostředí a jiný přístup k tomu, co je dovednost či kompetence a jak se definuje. Práce na slovníku proto nebyla jednoduchá a výsledná terminologie i struktura vyjadřuje mezinárodní konsenzus.

 

Donedávna také nebyl dostupný žádný nástroj, který by umožňoval porovnání pojmů vyjadřujících dovednosti a kompetence v různých evropských jazycích. Právě proto vznikl DISCO, který dává možnost vyhledávat, překládat a sestavovat popisy dovedností a kompetencí požadovaných pro výkon jednotlivých povolání a zároveň disponuje funkcí pro sestavení životopisu podle různých formulářů.

 

Evropský slovník dovedností a kompetencí tak může usnadnit práci všem, kteří potřebují definovat kvalifikační požadavky určitého povolání v jiném než českém jazyce. Slovník mohou využívat např. uchazeči o zaměstnání v ČR i v zahraničí, pracovníci úřadů práce, zaměstnavatelé, vzdělávací instituce, personální agentury, odborníci na výzkum trhu práce, kariéroví poradci. Slovník slouží i uživatelům dokumentů Europassu (evropský souborný doklad o vzdělání a pracovních zkušenostech), především studentům a uchazečům o zaměstnání.

 

Struktura pojmů slovníku je shodná ve všech jazycích a překlady konkrétního pojmu dodržují obsahovou jednotnost.

 

Zdroj: Kariéra Speciál, 15.5.2008

 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30