O rasismu, diskriminaci nebo diktaturách se žáci dozvědí z dokumentárních filmů

Na každé druhé české škole využívají vzdělávací filmové sady programu Jeden svět na školách. Od září začnou kantoři používat ve vyučování novou filmovou vzdělávací sadu Lidská práva I., kterou v těchto dnech vydává program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Žáci se prostřednictvím devíti filmů a doprovodných aktivit seznámí např. s tématy migrace, nemoci a handicapu, sociálního vyloučení nebo chudoby.

 

 

„Dokumentární snímky jsme vybírali z nabídky 350 filmů. Při selekci byl kladen důraz na vhodná témata, ale zejména na atraktivitu zpracování pro naší cílovou skupinu diváků. Důležitá je i optimální délka filmů pro využitelnost ve vyučování. Snímek nesmí být delší jak 25 minut, aby učitelé po promítání mohli dále s tématem pracovat,“ popsala proces vzniku výukového materiálu koordinátorka projektu Markéta Břešťanová.
 
Filmová sada je určena pro pedagogy, kteří učí hlavně základy společenských věd, ale také český jazyk, literaturu, dějepis i zeměpis. „Práce s filmy velmi usnadňuje přípravu a šetří čas, zejména s hledáním vhodných materiálů a při přípravě aktivit pro žáky,“ řekla Zdeňka Juklová, učitelka z obchodní akademie v Tanvaldu, která pravidelně vzdělávací sady ve vyučování využívá. „Oceňuji také texty odborníků. Audiovizuální sady vnímám jako výborného pomocníka pro výuková témata, zejména v oblasti hodnotového rozvoje žáka,“ upřesnila Juklová.
 
Učitelům se v praxi potvrzuje, že žáci si problematiku lépe zapamatují, pokud v hodině použijí dokumentární film doplněný interaktivními aktivitami. „U studentů, se kterými jsem se sadami pracovala, pozoruji zvýšený zájem o dění okolo nás, více tolerance v oblasti sociální i multikulturní,“ chválí své žáky Zdeňka Juklová.
 
Kromě devíti filmů obsahuje sada i metodickou příručku, ve které jsou filmy doprovázeny konkrétními podklady pro výuku a dalšími informace k tématu.
„Příručka pro učitele je zpracována jako nabídka různých aktivit, které žákům umožní hlubší pochopení problematiky. Přidali jsme i doporučení od pedagoga, který ve svém předmětu aktivitu již vyzkoušel a sepsal konkrétní postřehy z hodiny,“ vysvětlila Markéta Břešťanová.
 
Vzdělávací program Jeden svět na školách vydal svou první audiovizuální sadu zaměřenou na téma lidských práv již v roce 2003. „Jejím cílem bylo seznámit žáky středních škol s touto problematikou a podnítit zájem o dodržování a ochranu lidských práv nejen u nás, ale po celém světě,“ řekl ředitel programu Karel Strachota. Nově vycházející sada Lidská práva I. na ni tematicky navazuje a učitelé si ji mohli objednat ZDE.

 

Datum:7.7.2010

Zdroj:www.clovekvtisni.cz

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2