Au-pair – obecné informace


Co je au-pair?
Au-pair pochází z francouzštiny a doslova znamená "další pár rukou". Tento pracovní program umožňuje dívkám, případně i chlapcům,  poznat skutečný každodenní život v cizí zemi - stanou součástí hostitelské rodiny, kde pečují o děti a pomáhají s chodem domácnosti. Největším přínosem je výrazné zlepšení jazykových znalostí.

Kde

Jako au-pair lze pracovat téměř v jakékoli zemi, kterou si vyberete. Nejjednoduší to je v zemích EU, kde není potřeba pracovní povolení. V zemích EU a dalších státech, kde je pracovní povolení vyžadováno (např. Rakousko), existují pro au-air speciální víza, jejichž získání je méně problematické než pro jiné profese. S jejich vyřízením vám pomůže agentura, která vám pobyt zprostředkuje.

Kdy

Pobyty au pair probíhají celoročně a mohou mít různou délku, záleží na vás a na rodině, jaké budete mít požadavky. Některé země však délku pobytu omezují platností víza, která je často 1 rok (v Německu, USA, Švýcarsku), někdy 2 roky (Dánsko, Norsko). V poslední době se nabídka rozšiřuje také o prázdninové, tj. tříměsíční nebo dvouměsíční pobyty.

Podmínky účasti

Program je určen svobodným a bezdětným dívkám i chlapcům ve věku 18 - 30 let (tento požadavek se v jednotlivých zemích liší), nutná je alespoň základní znalost jazyka cílové země, výhodou je předchozí zkušenost s prací s dětmi a řidičský průkaz.

Zdravotní pojištění

Ve většině států není povinností hostitelské rodiny platit au-pair zdravotní pojištění. V zemích EU platí, že pokud si au-pair stále hradí zdravotní pojištění v ČR, měla by mít při ošetření stejné podmínky jako obyvatelé dané země. Stále je však třeba počítat s s dalšími poplatky za ošetření (zubař apod.), výdaji za léky atd. Je tedy vhodné se před odjezdem zdravotně připojistit.  

Práce

Hlavní náplní práce au-pair je péče o děti přímo v rodinách. Dívka či chlapec s dětmi tráví jejich volný čas, vozí je do školy, připravuje jim jídlo, stará se o jejich denní režim. Má na starosti také drobné domácí práce jako vaření, praní, žehlení a další. Tyto práce by však měly vždy souviset s péčí o děti, au-pair není pomocnice v domácnosti! Existuje určitý rámec povinností au-pair, vždy však záleží na konkrétní rodině, s níž je třeba se domluvit na podrobnostech. V ideálním případě se au pair stane jakoby členem rodiny, ve které žije.

Pracovní podmínky

V závislosti na zemi a typu programu je stanovena pracovní doba, většinou je to 5 - 6 hodin denně, a to 5 nebo 6 dní v týdnu. Je stanoven také počet večerů (většinou 3 týdně), kdy může rodina au-pair požádat o hlídání dětí (baby-sitting). V průměru se pracovní doba pohybuje cca kolem 30 hodin týdně. Za práci rodina poskytuje ubytování, stravu a kapesné (cca 200 - 300 EUR, v USA 560 USD měsíčně), v některých zemích i pojištění nebo příspěvek na něj, v USA také zpáteční letenku. Kromě toho musí být au pair umožněna také návštěva jazykového či odborného kurzu. Na tento kurz au pair v některých zemích dostává příspěvek, někde je návštěva kurzu povinná (například v USA). Po určité době práce má au pair nárok také na placenou dovolenou.

Asistence agentury

Pokud je to pro danou zemi nutné, poskytne vám agentura pomoc s vyřízením víza, pracovního povolení a dalších formalit, jako je povolení k pobytu apod. Agentura vám také zajistí výběr rodiny podle vašich požadavků, zprostředkuje kontakt s rodinou a v případě problémů obvykle zdarma umožní i změnu rodiny.

Další služby agentury

Agentura vám většinou poskytne kontakty na školu, kde můžete navštěvovat jazykové či odborné kurzy, a také na další au pair v okolí. Dále bývá v nabídce (a někdy i v ceně) asistenční servis nebo služby koordinátora po celou dobu pobytu, zaškolení, pojištění, někdy i doprava na místo a zpět.

Poplatky

Registrační poplatek do programu, liší se podle cílové země: cca 1 000 - 4 000 kč.

Obvykle se platí také vratná záloha, kterou dostanete při dodržení všech podmínek zpět po návratu z pobytu.

Nutno počítat také s poplatky ambasádě za případné vyřízení víza.

 

 

Pro NICM zpracovala Petra Sara Pavlacová, květen 2010
Zdroj:Internet
Poslední aktualizace: M. Plisková, březen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5