Otevře se nový zdroj informací

 Informačně-poradenský systém podpoří trh práce a usnadní přístup k dalšímu profesnímu vzdělávání.

Lidé získají snadnější přístup k nabídce dalšího profesního vzdělávání, které podpoří jejich konkurenceschopnost na trhu práce. Právě to je hlavním cílem projektu s názvem Informačně-poradenský systém, který prostřednictvím partnerských společností připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. S jeho spuštěním počítá v druhé polovině letošního roku.

 

Ústředním bodem celého projektu je vytvoření internetového portálu vaseprofese.cz, který svým uživatelům po zadání vstupních údajů o jejich současných znalostech a dovednostech, dosavadním zaměstnání nebo představách o něm nalezne celou škálu možností dalšího vzdělávání zaměřeného na zvýšení stávající kvalifikace nebo získání kvalifikace nové. Vyhledané možnosti vzdělávání mohou mít formu např. specializovaných kurzů, seminářů, tréninků, ale i rekvalifikací nebo jiného odborného studia. Portál přitom bude hlavně využívat již existující či teprve vytvářené databáze a informace poskytované různými subjekty působícími na trhu práce a profesního vzdělávání.

 

Informačně-poradenský systém bude mimo jiné zajišťovat zprostředkování informací o osobnostních a znalostních předpokladech nutných k výkonu jednotlivých profesí. Vymezí rozdíly mezi těmito požadavky a stávající kvalifikací daného klienta. Nabídne rovněž vzdělávací programy, jejichž absolvováním klient potřebné znalosti a dovednosti získá. Součástí systému přitom bude také síť odborných poradců připravených pomoci všem zájemcům s dalšími konkrétními radami a zkušenostmi.

 

„Internetový portál, který poskytne informace o profesích, typových pozicích, kvalifikačních požadavcích na dané profese a následně nabídne odpovídající vzdělávací programy podle zadaných nebo zjištěných požadavků uživatele, je určitě nejen z pohledu personalistů vítaná novinka na našem trhu," zhodnotila projekt Alena Salavcová, HR specialistka akciové společnosti České aerolinie.

 

Zaměstnanci, uchazeči o zaměstnání, zaměstnavatelé, vzdělávací a poradenské instituce, úřady práce a další zprostředkovatelé práce získají v Informačně-poradenském systému užitečný nástroj umožňující snadnou orientaci v nabídce dalšího profesního vzdělávání. Aby tomu tak bylo, probíhá v rámci projektu průběžná komunikace se zástupci jednotlivých cílových skupin.

 

Celý projekt je koncipován tak, aby dlouhodobě propojoval „zaměstnatelnost" občanů, kteří mají zájem profesně se rozvíjet, a zároveň pomáhal zvyšovat konkurenceschopnost lidských zdrojů nejen na českém, ale i světovém trhu práce.

 

Více se o Informačně-poradenském systému dozvíte na www.vaseprofese.cz.

 

Zdroj: Kariéra Speciál, duben 2008.

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30