Platit nebo neplatit pokuty v zahraničí? Co se stane v zahraničí, zůstane v zahraničí?

Časy, kdy pokuta z Chorvatska či jakékoliv jiné evropské země umístěná za stěračem vozu byla jen lehce nestandardní a snad i poněkud úsměvnou vzpomínkou na vaši letní dovolenou, jsou dávno pryč. Díky evropskému systému sdílení dat o řidičích dnes piráti silnic spravedlnosti už neuniknou. Pokud totiž v cizině poruší dopravní předpisy a nechají se přitom nachytat, přijde jim po několika dnech, případně týdnech obsílka. A budou-li ji ignorovat, mohou na své jednání škaredě doplatit.


 

Ne snad, že by v takové situaci potenciálně čelili hrozbě vymáhání peněz formou exekuce majetku - tak daleko úřady opravdu nezacházejí -, pakliže se ale do země, v níž se dopravního přestupku dopustili, v brzké době znovu vydají, může jim tamní policie při namátkové kontrole mimo jiné například znemožnit pokračování v jízdě.


- K usvědčení postačí jediná fotografie - Aby vás zahraniční úřady vypátraly, stačí skutečně málo, a sice jeden radarový nebo kamerový snímek, na němž je zřetelně čitelná registrační značka vozu, jímž jste jeli.

- Ve Francii a Itálii se rychlá jízda opravdu nevyplatí - Nejčastějším prohřeškem, kterého se Češi v zahraničí dopouštějí, bývá překročení maximální povolené rychlosti. Právě na to ale bývají v řadě ostatních států poměrně alergičtí. Jedni z nejpřísnějších jsou v tomto ohledu Francouzi, kteří kolikrát netolerují ani pouhé dva nebo tři kilometry v hodině.

- S placením pokuty neotálejte - Co tedy dělat, jestliže jste v zahraničí porušili dopravní předpisy a do vaší schránky teď přišla obsílka vyzývající vás k uhrazení pokuty? Nejjednodušší přirozeně bude, když tuto částku zaplatíte. A to zkrátka tak, že peníze pošlete na číslo účtu, které bude v dopise uvedeno. Kromě něj se zde musí dále psát ještě o tom, jakého dopravního přestupku jste se dopustili a kdy a kde se tak stalo.

- Kdo nezaplatí, měl by se zemi vyhýbat obloukem - Pokuta se v jistých případech může proměnit třeba i v trest domácího vězení či obecně prospěšných prací.

- Česko je výběru pokut u cizinců neefektivní

 

Prostudujte co Vám hrozí a čemu se vyhnout - zde.

 

Vložila: J. Bezpalcová, srpen 2019

Zdroj: www.finance.cz

Foto: www.pxhere.comKalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2